Koncert Galowy XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej

26.10.14 | 14:42

Na Koncercie Galowym XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej nie może zabraknąć arii operetkowych z humorem przedstawiających perypetie miłosne bohaterów, które zawsze dobrze się kończą.

Ich bin verliebt (Jestem zakochana) pochodzi z operetki Piękny jest świat, komedii omyłek wynikającej z ukrywania swojej tożsamości przez bohaterów próbujących uniknąć aranżowanego małżeństwa. W efekcie przeznaczeni sobie książę i księżniczka naprawdę się w sobie zakochują. Aria Dein ist mein ganzes Herz z Krainy uśmiechu stała się standardem zespołów jazzowych, swingowych i big bandów. W obu operetkach, jak w całej twórczości Franza Lehára, banalna fabuła jest uszlachetniona pełną ekspresji muzyką.

Wpadający w ucho walc Straussa Rosen aus dem Süden pojawia się często w repertuarze słynnych bali noworocznych w Operze Wiedeńskiej, ale znany jest także fanom Star Treka ze sceny tańca w pierwszym sezonie serialu. Innym znanym walcem Johanna Starussa syna, który zabrzmi podczas gali, jest Cesarski Walc (Kaiser-Walzer) napisany jako symboliczny toast przyjaźni na spotkanie cesarza austriackiego (Franza Josefa) z niemieckim (Wilhelmem II).

Warto pamiętać, że najpopularniejszy taniec świata był kiedyś uznawany za niemoralny, bo mężczyzna poufale obejmuje w nim kobietę. Walce tańczono z początku tylko w podrzędnych lokalach na peryferiach, a finałem zabawy była zazwyczaj ogólna bijatyka, połączona z łamaniem mebli i rzucaniem butelkami. To właśnie wybitnym kompozytorom wiedeńskim zawdzięczamy wyniesienie walca na salony oraz zapoczątkowanie niesłabnącej do dziś mody na ten taniec.

Koncert Galowy
26.10.2014, niedziela, godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii