Grand Press Photo 2014 na dworcu Wrocław Główny

28.10.14 | 16:10

Najlepsze fotografie prasowe i reporterskie mijającego roku można zobaczyć od dziś (28.10) w holu dworca Wrocław Główny.

To nie lada gratka dla miłośników fotografii i wszystkich tych, którzy pomiędzy 28 października a 19 listopada odwiedzą dworzec Wrocław Główny. Na siedemnastu planszach zobaczymy najlepsze 172 zdjęcia wybrane przez jury konkursu spośród ponad 4,2 tysiąca nadesłanych prac. W tym kadry Paula Hansena, zwycięzcy World Press Photo 2013, który w tym roku przewodniczył jury Grand Press Photo oraz dziesięć zwycięskich fotografii z dotychczasowych edycji konkursu.

Szczególną uwagę należy poświęcić fotografii Jakuba Szymczyka z Gościa Niedzielnego, który jest tegorocznym zwycięzcą Grand Press Photo 2014 i jednocześnie laureatem nagrody Zdjęcie 10-lecia. Zdjęcie zostało wykonana 20 lutego tego roku w Kijowie, podczas największych starć pomiędzy antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie Niepodległości. W ten dzień zginęło około 70 osób, w tym bohater fotografii Szymczuka, który poniósł śmierć od kuli wystrzelonej przez snajpera.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku miesięcznik Press. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Partnerami wrocławskiej odsłony wystawy Grand Press Photo 2014 jest Europejska Stolicy Kultury 2016 i Polskie Koleje Państwowe S.A.

 

wroclaw.pl