Przybywa obcokrajowców wśród studentów

29.10.14 | 12:47

Najdynamiczniej przybywa studentów-obcokrajowców na Politechnice Wrocławskiej. Ale najbardziej zróżnicowana narodowościowo grupa to studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym kształcą się osoby z paszportami ponad 50 państw.

Indeksy Uniwersytetu Wrocławskiego w 2013 roku miało aż 738 osób (w 2011 r. było ich 697, w 2012 r. - 647), w tym 261 Ukraińców, która była najliczniejszą grupą wśród studentów-obcokrajowców. Jednoosobowe reprezentacje mają m.in. Pakistan, Boliwia, RPA i Szwecja. W sumie na Uniwersytecie Wrocławskim uczą się przedstawiciele ponad 50 krajów ze wszystkich kontynentów.

Wrocławski Uniwersytet Medyczny przyciągnął do siebie m.in. ludzie z Nowej Zelandii, Ghany, Francji i Wielkiej Brytanii, ale także Chin i Azerbejdżanu. Wśród studentów z zagranicy przeważają w tym roku Szwedzi, Niemcy i Norwegowie, których jeszcze rok i dwa lata temu w tym zestawieniu wyprzedzali obywatele Arabii Saudyjskiej.

Na Uniwersytecie Medycznym jest także najbardziej liczna studiujących obcokrajowców. Na anglojęzycznych studiach na Wydziale Lekarskim uczy się 549 zagraniczniaków, kolejne 105 osób chce zdobyć dyplom stomatologa.

Aż 499 osób spoza Polski rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. Jeszcze w 2012 r. obcokrajowców z indeksami PWr. było 370, a rok temu 420.

Ponad połowa obcokrajowców w ławkach Politechniki to sąsiedzi zza wschodniej granicy: Ukraińcy (202) i Białorusini (56). Indyjskie paszporty ma 35 przyszłych inżynierów, a z Chin pochodzi 25 studentów. Najwięcej z nich studiuje informatykę (158), znacznie mniejsze grupy, od 30-54, wybrały budownictwo, mechanikę i budowę maszyn, zarządzanie, architekturę i elektronikę.

Najwięcej młodych Ukraińców i Białorusinów jest także wśród około czterystu cudzoziemców, którzy wybrali na studiowanie Uniwersytet Ekonomiczny.

- Kształcą się u nas obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz najdalszych zakątków świata m.in. z Angoli, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji, Wietnamu i Chin - informuje Jolanta Nowacka, rzeczniczka prasowa uczelni.

W stosunku do poprzedniego roku w październiku naukę na uczelni rozpoczęło około stu obcokrajowców więcej.

Także Uniwersytet Przyrodniczy co roku przyciąga zza granicy coraz więcej kandydatów na studentów. Nowy rok akademicki rozpoczęło 166 osób z zagranicznymi paszportami. I na tej uczelni sporą grupę stanowią młodzi Ukraińcy, ale porównywalna jest liczba Norwegów. Ci ostatni wybierają we Wrocławiu weterynarię wykładaną w języku angielskim (na tym samym kierunku są także osoby z Kanady i USA).

- W tym roku na I rok studiów przyjęto 66 osób. W ramach programu "Teraz Wrocław" aż 45, głównie z Ukrainy - informuje Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego. - Dwudziestu nowych studentów to osoby z "Kartą Polaka". W tym dziesięć z Ukrainy, trzy z Rosji, dwie z Republiki Czeskiej, trzy z Niemiec i po jednej osobie z Francji, Danii i Kazachstanu.

Zestawienie nie obejmuje obcokrajowców - stypendystów programu Erasmus+.

 

wroclaw.pl