"Nie olewamy miasta"

27.04.15 | 14:57

Trwa XVII edycja konkursu na Projekt Łazienki Publicznej KOŁO, ale poszerza swoją formułę. Oprócz wyłonienia zwycięskiego projektu toalety w parku Zachodnim, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na ważne kwestie społeczno-kulturowe, związane z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej. Stąd wziął się pomysł na akcję pod hasłem "Nie olewamy miasta".

Nowa inicjatywa ma swoje źródło w wieloletniej tradycji konkursu na Projekt Łazienki Publicznej, a za inspirację do jej powołania posłużyły doświadczenia organizatorów we współpracy z twórczymi środowiskami architektów i projektantów.

 - Kolejne edycje pokazały nam, że konkurs spotyka się z dużym odzewem nie tylko wśród osób z branży, do których jest bezpośrednio skierowany - architektów i studentów. Ostatnie realizacje (...) uświadomiły nam, że tematem żywo zainteresowani są również miejscowi aktywiści, animatorzy kultury, artyści, przedstawiciele miast oraz sami mieszkańcy. (...) Dlatego w tym roku, oprócz zachęcenia projektantów do udziału w konkursie, postanowiliśmy zaprosić do współpracy wszystkich, którzy pragną zmieniać przestrzeń miasta, czyniąc ją bardziej przyjazną, komfortową i estetyczną. Tak powstała inicjatywa "Nie olewamy miasta", w ramach której chcemy zbudować społeczność "Koło kultury miejskiej" - wyjaśnia Justyna Zborowska, koordynator ds. PR firmy KOŁO.

Akcja "Nie olewamy miasta" zyskała już swoich pierwszych zwolenników, m.in. Aleksandrę Czupkiewicz, studentkę Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury, czynnie zaangażowaną w życie społeczne Wrocławia, która mówi:

- Chcemy zwrócić uwagę nie tylko architektów, ale przede wszystkim mieszkańców na kwestię przestrzeni miejskiej, jej architektury oraz wpływu oddolnych inicjatyw na rozwój miasta. We Wrocławiu działa wiele organizacji skupiających miejskich entuzjastów, np. Akcja Miasto, Towarzystwo Upiększania Miasta czy Wyspa Słodowa 7, których praca i zaangażowanie prowadzą do wielu pozytywnych zmian. W organizowanej wspólnie z firmą KOŁO akcji ważny punkt naszych działań stanowi zaplanowana na 13 maja debata pod hasłem "Nie Olewamy Miasta. MIKROarchitektura - MAKSIspołeczeństwo.- Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. Przykłady takich instalacji, jak "Polegiwacz" Mikołaja Smoleńskiego czy hit zeszłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - "Projekt Rowerowy Wrocław" pokazują, że warto o tym rozmawiać i wspierać realizację takich pomysłów oraz, co najważniejsze, że dzięki takim inicjatywom wzrasta zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta.

Aktualności na temat akcji "Nie olewamy miasta" można znaleźć na Facebooku oraz na blogu.

 

wroclaw.pl