Kiedy najłatwiej dostać mandat?

17.02.14 | 08:57

Na podstawie informacji użytkowników Internetu sprawdzono, w jaki dzień tygodnia jest największe prawdopodobieństwo spotkania patrolu policji z radarem. Przed wyjazdem na ferie zimowe tym bardziej warto to wiedzieć.

- Kierowcy obserwowali sytuację przez prawie cały styczeń 2014 roku. Zostali wyposażeni w aplikację, gdzie jednym przyciskiem mogli wprowadzić do systemu dane o mijanym patrolu z radarem - wyjaśnia Kinga Przybysz z serwisu korkowo.pl. Okazuje się, że tak, jak zmienia się ruch na drogach w poszczególne dni, podobnie zmienia się liczba patroli policji drogowej.

Sobota i...

Jak się okazało, ryzyko spotkania policji z radarem jest największe w sobotę! Warto zdjąć nogę z gazu, bo aż 18% kontroli wypada właśnie w ten dzień. Duże prawdopodobieństwo, że na trasie spotkamy radar i patrol drogowy również we wtorki i piątki (17%). Można wnioskować, że najwięcej radarów policjanci wystawiają pod koniec tygodnia, gdy jedziemy na weekend albo wracamy już rozluźnieni po pracy w piątek. Nie powinno to dziwić, bo wtedy jest najwięcej imprez, wyjeżdżamy za miasto i niestety wtedy też jest najwięcej wypadków. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w piątek zdarza się prawie 17% wypadków. 

Najmniejsze szanse na spotkanie patrolu z radarem są teoretycznie w środę. Wtedy przypadło tylko 9% wszystkich kontroli.

Jak jest w praktyce?

To były statystyki, a jak jest w praktyce?

- Tak naprawdę nie można podać żadnej reguły. Jest to zależne od wyników analizy zagrożenia, które tworzą policjanci, i nie ma znaczenia, czy to poniedziałek czy sobota - mówi st. asp. Łukasz Dutkowiak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Nasza obecność na drogach jest zależna od natężenia ruchu, dużych wydarzeń, które się dzieją na terenie województwa, czy np. regularnych akcji przeciwko pijanym kierowcom - dodaje policjant.

Sami kierowcy uważają, że w weekend rzeczywiście widać więcej radarów, bo kierowcy przy mniejszym ruchu lubią bardziej wdepnąć pedał gazu. - Przypuszczam, że to właśnie jest powód częstszych wizyt na drogach policjantów. Druga sprawa to, że ludzie wyjeżdżają na trasy, jadą na weekend czy na spacer. Często, wracając np. z nart, widać też sporo patroli w niedzielę wieczorem - opowiada Krzysztof Maryński, kierowca z Wrocławia.

- Ja najwięcej policji drogowej zauważam w weekendy, ale też w poniedziałek. Nie jest to dla mnie najważniejsze, bo i tak jedyny sposób na uniknięcie mandatu, to po prostu przepisowa jazda -podsumowuje Łukasz, taksówkarz.

 

dzień

Liczba patroli

[%]

poniedziałek

543

13%

wtorek

712

17%

środa

373

8,9%

czwartek

578

13,8%

piątek

714

17%

sobota

732

18%

niedziela

529

12,7%

razem

4181

100%

                                                                            dane: korkowo.pl

 

wroclaw.pl