Brutal - retrospekcja

06.06.14 | 14:07

Fotografie, które są prezentowane na wystawie Brutal - retrospekcja, zostały wykonane przez Michała Łuczaka między czerwcem 2010 a styczniem 2011 roku - w okresie, kiedy trwała jeszcze walka o uratowanie od wyburzenia katowickiego dworca PKP i kiedy jego istnienie dobiegało końca.

Jest to jednak nie tylko dokumentacja budynku będącego najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce, ale przede wszystkim sentymentalna fotograficzna opowieść o Miejscu, które dla wielu mieszkańców miasta przez kilka dekad stanowiło swoisty punkt odniesienia. Nazwany Brutalem stał się niezaprzeczalnie ikoną wojewódzkiego miasta. Kilkadziesiąt fotografii to "pozostałości" po organie wyrwanym gwałtownie z miejskiego ciała.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć książkę fotograficzną Brutal, w której pierwotnie Łuczak zaprezentował fotografie. Książka w 2013 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszej Publikacji Fotograficznej Roku w kategorii Selfpublishing. Nakład jej jest wyczerpany. 

MICHAŁ ŁUCZAK 
Urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2008-2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: "Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się" oraz "Stefania Gurdowa - Czas niewinności". Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. www.michal-luczak.com Projekt "Brutal" powstał dzięki stypendium, które Michał Łuczak otrzymał w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2012 roku, a także wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury.

Projekt "Brutal" powstał dzięki stypendium, które Michał Łuczak otrzymał w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2012 roku, a także wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury.

Wernisaż: piątek - 6 czerwca 2014, godz. 19:00.
Miejsce Przy Miejscu, pl. Strzelecki 12, Wrocław.
Wystawa będzie czynna do 27 czerwca 2014.