WGF 2014: Gala wręczenia Nagród Wolności

07.06.14 | 09:49

Uroczystość wręczenia Nagród Wolności była doskonałym zwieńczeniem serii spotkań, dyskusji, debat, które od piątku rano odbywały się we Wrocławskim Centrum Kongresowym w ramach piątej edycji Wrocław Global Forum.

Nagrody Wolności były wręczane przy każdej edycji Wrocław Global Forum. W tym roku we Wrocławiu pojawiło się czworo laureatów, którzy odebrali statuetki podczas uroczystej gali w obecności kilkuset gości, polityków, dyplomatów, przedstawicieli biznesu.

Gospodarzem wieczoru był Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, które jest współorganizatorem - obok Miasta Wrocław i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - Wrocław Global Forum.

O idei Freedom Awards mówił Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia. - Nagroda Wolności cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jej laureatami są ludzie i instytucje, które nie ustają w krzewieniu wolności i swobód obywatelskich - mówił Rafał Dutkiewicz.

Wyróżnienie odebrał Miklós Németh, Premier Węgier w 1989 roku, który zdecydował o otwarciu granic i pomocy uchodźcom z komunistycznego NRD. - O takich ludziach nie powinno się zapominać - mówił w laudacji Stephen D. Mull, Ambasador USA w Warszawie.

Miklós Németh: - Nagroda Wolności to dla mnie honor i wyróżnienie. 25 lat temu Polska, a niedługo po niej Węgry ruszyły w nową drogę. Większość zdała sobie sprawę, że bez kapitalizmu nie da się ugruntować demokracji.

Nagrody dla liderów

Kolejnego laureata Nagrody Wolności przedstawił Chris Murphy, Senator Stanów Zjednoczonych. - Za prezydentury Toomasa Hendrika Ilvesa Estonia odnosi sukcesy jeśli chodzi o wolność gospodarczą i polityczną. Jest w awangardzie w zakresie bezpieczeństwa w swoim regionie - uznał amerykański polityk.

Kiedy na scenie pojawił się prof. Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA, został przywitany z entuzjazmem. Znakomity polityk rozpoczął swoje wystąpienie zaskakującym stwierdzeniem. - Putin uczynił nam przysługę. Przypomniał, że wolność jest skarbem i że wymaga odwagi by mogła trwać - mówił prof. Brzeziński.

Potem precyzyjnie wymienił dokonania Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Prezesa Jerzego Koźmińskiego, kolejnego laureata tegorocznej Nagrody Wolności. - Fundacja przyczyniła się do modernizacji polskiej sceny społecznej, a zwłaszcza polskiej wsi - podkreślił.

Fundacja przeszkoliła ok. 20 tysięcy osób, liderów społecznych z małych miejscowości, zaangażowała się w informatyzację, rozwój bibliotek. Działa także za wschodnią granicą Polski, na Ukrainie, Białorusi.

Natomiast Jerzy Koźmiński to jeden z najbardziej zasłużonych polskich dyplomatów, były ambasador Polski w Waszyngtonie, który miał olbrzymi wkład w działania rzecz przystąpienia Polski do NATO.

Nagroda dla Ludzi Majdanu

Ostatnim akordem uroczystości było wręczenie Nagrody Wolności przedstawicielkom protestujących na Majdanie Ukraińców. Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych, wygłaszając laudację wiele razy mówił o odwadze i determinacji protestujących. - Trzeba być naprawdę twardym, aby wiele tygodni stać na zimnie ze świadomością, że wokół Majdanu czają się snajperzy, gotowi strzelać do protestujących.

W imieniu Ludzi Majdanu nagrodę odebrała Rusłana, popularna piosenkarka, jedna z liderek protestów, i Kateryna Kruk, która przez wiele tygodni za pomocą mediów społecznościowych informowała świat o wydarzeniach na Majdanie.

Obie nie kryły wzruszenia. - Mam 23 lata, jak moja ukochana Ukraina. Wiem, że życie jednostki i istnienie kraju ma sens wtedy, kiedy walczymy o wolność - mówiła Kateryna Kruk, która dzisiaj pełni funkcję rzeczniczki prasowej rządu Ukrainy.

- Jestem szczęśliwa. Majdan się jeszcze nie skończył. Na Majdanie nie pokonaliśmy tylko Janukowycza, ale cały system - wyznała Rusłana, na co sala zareagowała brawami, ale naprawdę wzruszająco zrobiło się, kiedy artystka zaintonowała hymn Ukrainy, a na telebimie pokazały się zdjęcia z Majdanu. Wszyscy uczestnicy uroczystości wstali, a potem długo dziękowali bohaterkom z Majdanu oklaskami.

 

wroclaw.pl