Nowa aplikacja MPK

11.06.14 | 06:56

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało nową aplikację dla pasażerów iMPK. Pozwala m.in. na podstawie pozycji GPS śledzić pojazdy komunikacji miejskiej, sprawdzić czy jadą zgodnie z rozkładem, podejrzeć zdjęcie typu autobusu, który po nas jedzie, a także ściągnąć rozkład jazdy z konkretnego przystanku na swój telefon.  Po pierwszym użyciu, zrobiła nas świetne wrażenie. Na razie aplikacja dostępna jest na sprzęt z systemem Android, niebawem będzie też na iPhone.

Pionierzy w Polsce

- Aplikacja iMPK jest rozwinięciem i udoskonaloną wersją powstałej w 2013 roku aplikacji mobilnej MPK Wrocław. Wówczas, jako pierwsze z dużych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, zdecydowaliśmy się na publiczne udostępnienie położenia wszystkich naszych pojazdów komunikacji miejskiej - mówi Łukasz Łupkowski, kierownik działu rozwoju i analiz w MPK Wrocław.
- iMPK to aplikacja unowocześniona i wzbogacona o dodatkowe funkcjonalności. Nowe narzędzie zostało stworzone w odpowiedzi na liczne uwagi i sugestie naszych użytkowników - dodaje.

Aplikacja po liftingu poza śledzeniem pozycji pojazdów MPK pozwala na wiele więcej. 
- Można zobaczyć czy dany pojazd notuje spóźnienie, czy jedzie zgodnie z rozkładem. Do dyspozycji pasażerów jest również rozkład jazdy wraz z informacją o możliwościach przesiadek - wylicza Łukasz Łupkowski.

Zdjęcia, rozkłady, spóźnienia

Poza tym w każdej chwili można obejrzeć na zdjęciu jaki typ pojazdu do nas jedzie, czy to Skoda 16 T, czy może WrAs 205. W informacjach o pojeździe (to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami ruchowymi) jest zaznaczone, czy jedzie pojazd niskopodłogowy, czy z wysoką podłogą. To jednak nie wszystko. Aplikacja pozwala "zajrzeć" na dowolny przystanek. Dzięki temu można będzie przeczytać i zapisać rozkład jazdy wszystkich pojazdów. Będzie on uaktualniany każdego dnia. Duże ułatwienie w planowaniu podróży daje możliwość filtrowania różnych danych. Można wybrać konkretne linie i oznaczyć je jako "praca" lub "szkoła", co pozwoli na podgląd pojazdów na naszej stałej trasie. Otwierając daną grupę, uzyskamy informacje o liniach, które w danym momencie są nam najbardziej potrzebne.

Aplikacja pojawiła się w witrynie Google Play, jest całkowicie darmowa. Niebawem ma być wersja dla użytkowników iPhone-ów. Pobierz!

MPK już zapowiada, że to jeszcze nie wszystkie funkcjonalności dla pasażerów. 
- W planach mamy system służący do wysyłania powiadomień na telefon o awariach i utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji - mówi Patryk Wild, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w MPK.

 

wroclaw.pl