Miasto bez elektrośmieci

13.06.14 | 11:54

Zużyte lodówki, pralki, kuchenki i inny wielkogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny to zawsze problem dla osoby, która chce się go pozbyć legalnie. Niestety wciąż jeszcze sporo elektroodpadów ląduje na osiedlowych śmietnikach, za co przypomnijmy grożą kary - nawet 5000 złotych. Dzięki programowi "Moje miasto bez elektrośmieci", do którego przyłączył się Wrocław, pozbycie się niebezpiecznych i kłopotliwych odpadów będzie znacznie prostsze. 

Więcej możliwości i wygodne rozwiązania 

To tej pory elektroodpady można było przywozić do dwóch prowadzonych przez miasto punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOKów) lub korzystać ze zbiórek w ramach współorganizowanych przez miasto akcji.

- Od teraz przy centrach handlowych będą działały trzy nowe mobilne punkty, w których mieszkańcy cyklicznie będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. To wygodny sposób na pozbycie się niepotrzebnych urządzeń przy okazji weekendowych zakupów. - mówi Joanna Małaszuk, kierownik Działu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia. 

Adres mobilnego punktu zbierania

Godziny otwarcia

 

Centrum Handlowe Arena 
ul. Komandorska 66

każda pierwsza sobota miesiąca 
w godz. 10:00 - 15:00

 

Centrum Handlowe Astra 
ul. Horbaczewskiego 4

każda druga sobota miesiąca 
w godz. 10:00 - 15:00

 

Centrum Handlowe Borek
ul. Hallera 52

każda trzecia sobota miesiąca 
w godz. 10:00 - 15:00

 

 

Ponadto posiadacze dużych elektrośmieci, takich jak np. lodówki, pralki, kuchenki elektryczne będą mogli pozbyć się ich bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy telefon pod numer 2222 333 00, umówienie się na konkretny termin odbioru i odpowiednie przygotowanie sprzętu (a więc np. odłączenie go od prądu, wodociągów czy gazu). 

Nauczą i nagrodzą 

Do programu aktywnie włączają się również wrocławskie szkoły, które uzyskają z niego wymierne korzyści. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu "Moje miasto bez elektrośmieci", będą mogły bowiem korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

- Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do mobilnych punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. - mówi Anna Podsiadło, koordynator projektu "Moje miasto bez elektrośmieci".

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych mobilnych punktów zbierania, szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy - według potrzeb szkół. Obecnie do programu przystąpiły 83 wrocławskie szkoły podstawowe. 

Kto za to wszystko zapłaci? 

W programie "Moje miasto bez elektrośmieci" istotne jest to, że przystępująca do niego gmina, w tym przypadku Wrocław, nie ponosi żadnych kosztów związanych z jego prowadzeniem. Te bierze na siebie ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

- Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Wynika to z naszego statutu - działamy jako organizacja not - for - profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. - podkreśla Przemysław Kędzierski, Członek Zarządu ElektroEko. 

wroclaw.pl