Sobota we Wrocławiu

14.06.14 | 04:00

Weekendowe spływy kajakowe Widawą

Spływ rodzinny - spokojna miła lekka trasa odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Trasa idealna na pierwszą przygodę z kajakami nie nastręczająca trudności nawet początkującym kajakarzom

Trasa z Chrząstawy do Wrocławia, początek o godzinie 10:00

Organizator: KayakTours.pl, rezerwacja miejsc: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Wykład otwarty Uniwersytetu Dzieci - Dlaczego balony pękają tak głośno?

godz. 10.00, 11.00, 12.00, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Joliot-Curie 14

Podczas pokazu z fizyki zagoszczą dzieci w wieku 6-7 lat. Razem z prowadzącym - dr inż. Adamem Sieradzkim zastanowią się, dlaczego balony pękają tak głośno. Rekrutacja dzieci w wieku 6-13 lat na nowy rok akademicki rozpoczęła się 11 czerwca br.

Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking o Puchar Prezydenta Rafała Dutkiewicza

godz. 10.30 (biuro zawodów czynne od godz. 9.00), pergola przy Hali Stulecia, zapisy zakończone

Specjalnie przygotowana trasa pokieruje zawodników ścieżkami parku Szczytnickiego oraz wokół urokliwej pergoli z fontanną multimedialną. Każdy będzie mógł spróbować własnych sił na wybranym dystansie: profi (11km) lub rekreacyjnym (4,4km), natomiast na najmłodszych uczestników czekać będzie trasa przedszkolaka (500m).

Mistrzostwom towarzyszyć będzie wiele ciekawych konkursów i wspaniałych atrakcji, m.in. pokazy artystyczne, punkt masażu, kącik malucha.

Brzdząc na Zamku - spotkania z muzyką dla najmłodszych

godzina 11:00 i godzina 12:30*, Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1

Bohaterem najbliższego spotkania będzie gitara basowa. Zajęcia poprowadzi Grzegorz Resiak ze Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, jak zbudowana jest gitara basowa, poznają różne techniki gry na tym instrumencie. Dowiedzą się również kilku ciekawostek z historii gitary basowej. Jak zwykle po części muzycznej odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane tematyką spotkania.

*w przypadku małej liczby osób zainteresowanych odbędzie się jedynie spotkanie o 11:00

Wstęp: 5 zł tylko po wcześniejszej rezerwacji. Zapisy pod numerem telefonu 349 32 81 wew 29. Liczba miejsc ograniczona.

Czas trwania: 30 minut muzyka, 60 minut zajęcia plastyczne

zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 3 do 7 lat

Warsztaty MATRIOSZKA

godz. 11.00-13.00, Galeria Dizajn - BWA Wrocław ul. Świdnicka 2-4

Czy matrioszka może zrzucić chustkę i kwiecistą sukienkę? Ależ tak! Podczas warsztatu przekształcimy znaną od lat figurkę matrioszki w nowoczesną designer toy - korzystając z klasycznego kształtu rosyjskiej figurki, stworzymy dla nich niepowtarzalne wzory.

Warsztat jest przewidziany dla dzieci w wieku 6-12 lat. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W tytule wiadomości wpisujemy MATRIOSZKA, a w treści podajemy imię, nazwisko i wiek dziecka.

Rodzinna gra miejska "Pokochaj Hybrydy"

godz. 11.00, pl. Nowy Targ, udział bezpłatny, obowiązują zapisy

Udział w zabawie wziąć mogą 2, 3, lub 4-osobowe zespoły.

Po wprowadzeniu w zasady gry i odebraniu materiałów, drużyny wyruszą w poszukiwaniu zaszyfrowanych na mapie punktów. W ciągu 3 godzin trzeba znaleźć ich jak najwięcej. Na uczestników zabawy czekać będą w określonych miejscach niecodzienne, "hybrydowe" postacie (ucharakteryzowani aktorzy). Każda postać mieć będzie dla graczy zadanie, za wykonanie którego zdobędą punkty i wskazówkę, która przybliży ich do rozwiązania finałowej zagadki. Dla najlepszych - cenne nagrody.

Zapisy na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 13 czerwca. Regulamin gry dostępny jest online

Cotygodniowe warsztaty japońskich szachów - shogi

godz. 11.00-13.00, lokalu Fundacji NAMI przy ul. Energetycznej 14, wstęp wolny

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI we współpracy z Polskim Związkiem Shogi rozpoczyna cotygodniowe warsztaty japońskich szachów - shogi oraz ich uproszczonej wersji - dobutsu shogi (znanej w Polsce również jako Pojedynek Robotów).

Harmonogram warsztatów:

cztery kolejne soboty od 31 maja do 21 czerwca 2014 w godz. 11.00 - 13.00

dodatkowe konsultacje z instruktorami w środy w godz. 17.00 - 19.00

Wytrwali uczestnicy będą mogli zadebiutować w otwartym turnieju obu gier  28 VI 2014, więcej informacji www.shogi.wroclaw.pl

Żywa Biblioteka 2014

godz. 12.00-20.00, Mediateka, pl. Teatralny 5

Każdy mieszkaniec Wrocławia będzie mógł wziąć udział w nietypowym projekcie, podczas którego będzie można wypożyczyć żywą książkę na rozmowę trwającą nie dłużej niż 30 minut. Pod tajemniczym terminem żywa książka kryją się konkretne, żywe osoby - to przedstawiciele rozmaitych kultur, mniejszości narodowych, religijnych czy społecznych, którzy z różnych względów zostają wykluczeni poza nawias społeczny. W tym roku będzie można wypożyczyć m.in.: Ateistę, Antyfaceta, Policjanta, Matkę Geja czy Kibica.

Rękodzielnia, czyli Zlotu Niezależnych Wyrobników

od godz. 12.00, Bułka z masłem ul. Włodkowica 8a

Oprócz tradycyjnego już kiermaszu ręcznie robionych przedmiotów, odbędą się warsztaty dla dzieci, pokaz mody oraz panel dyskusyjny.

Rękodzielni towarzyszyć będzie szczytny cel pomocy dwóm niepełnosprawnym dziewczynkom - Kai Wróbel i Madzi Mandys. Przez dwa dni, podczas trwania kiermaszu, zbierane będą nakrętki oraz produkty dla dzieci (pieluszki, artykuły higieniczne, mleko, kaszki). Dzieci zresztą zdominują czerwcową Rękodzielnię, gdyż specjalnie dla nich odbędą się warsztaty przygotowane przez Inkę Chaczko, Anastazję Faith oraz Annę Grelę. W sobotę od 14:00 do 18:00, a w niedzielę od 12:00 do 17:00 każde dziecko będzie mogło wziąć udział w bezpłatnych warsztatach decoupage'u i lepienia plasteliny oraz kreatywnie spędzić czas w kąciku dziecięcym.

Program - sobota:

12:00-20:00: Kiermasz rękodzieła.

14:00-18:00: Kącik dziecięcy, warsztaty i atrakcje dla dzieci (m.in. warsztaty decoupage, lepienia z plasteliny, malowanie twarzy, bańki mydlane, przygotowane przez Inkę Chaczko, Anastazję Faith oraz Annę Grelę).

16:00: Panel dyskusyjny: "Rękodzieło we współczesnym świecie".

20:00: Pokaz mody przygotowany przez Agnieszkę Magerle.

21:00: After party

III Weekend z Historią na UWr

godz. 12.00-16.00, budynek Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49, wstęp wolny

Rekonstrukcja historyczna (z udziałem Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Festung Breslau", wykłady związane z wiedzą o militariach, a także wrocławska kuchnia w przeszłości i degustacja potraw. To wybrane punkty programu trzeciego już "Weekendu z Historią".

godzina 14.00, wycieczka po najstarszej części Wrocławia

Spotkanie na parterze Instytutu Historycznego o godz. 14.00 - przewodnikiem wycieczki będzie profesjonalny historyk i przewodnik dr Dariusz Przybytek.

Sala 108

g. 9.30-15.00, sesja: Propaganda matką wydarzeń. Strategie narracyjne w środkach masowego przekazu.

 Audytorium Instytutu Historycznego

g. 12.00, dyskusja panelowa: Czy można było przegrać w lepszym stylu? Plany alternatywne kampanii polskiej 1939

g. 13.30, wykład multimedialny: Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa i jej udział w operacji Market Garden

g. 15.00, wykład multimedialny: Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Historia w przestrzeni miejskiej: Wrocław 1989. Multimedialna mapa.

 Sala 104

g. 12.00, wykład z degustacją potraw Dr hab. Joanna Nowosielska - Sobel, dr Grzegorz Sobel, Smaki Wrocławia

g. 14.00, wykład połączony z pokazem członków Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Festung Breslau"

godzina 16.00, wykład multimedialny: Dr Piotr Galik, Ile realizmu w rekonstrukcjach historycznych?

Czerwcowe Poranki w Multikinie

godz. 10.00, Multikino Arkady i Pasaż Grunwaldzki, bilety 12 zł

W najbliższy weekend w godzinach 10:00-12:00 dzięki zaproszonym gościom z Brazilian Soccer Schools i Socatots w holu kina na wszystkie dzieci będzie czekało dmuchane boisko piłkarskie, sprzęt sportowy, przygotowany z myślą o najmłodszych oraz wykwalifikowani animatorzy.W czerwcu br. w każdą sobotę i niedzielę wrocławskie Multikina zapraszają wszystkie dzieci na Poranki Filmowe w Multikinie. Podczas pokazów o 10.30 dzieci zobaczą nowe odcinki takich bajek jak: "Przygody słoniczki Elli", "Tree Fu Toma" oraz "Dinopociągu" natomiast o 12.00 najmłodsi przeniosą się do upiorrrnego świata Monster High.

Festyn Rady Osiedla Huby

Festyn Rady Osiedla Huby

godz. 12.00-17.00, plac przy ul. Ślicznej (50 metrów od Szkoły Podstawowej nr 17)

Główną atrakcją festynu będą wydarzenia na scenie głównej: zaprezentuje się na niej ponad setka młodych artystów z trzech przedszkoli, dwóch szkół podstawowych, dwóch gimnazjów, i dwóch innych placówek szkolnych z osiedla Huby. Zobaczymy m.in. pokazy tańca hiszpańskiego i nowoczesnego, pokaz fryzjerski "Lata 20 te, lata 30te", występy wokalne, pokazy gry na gitarze oraz cymbałkach.

Pod koniec festynu konkurs wiedzy o osiedlu Huby oraz o kurs na prawo jazdy kategorii B. W ofercie również m.in. animacje oraz zabawy, malowanie twarzy, aktywności sportowe, w tym ścianka wspinaczkowa, wóz strażacki, bieg na orientację oraz pokaz strzelecki. Dla dorosłych bezpłatna grochówka i zawody sportowe.

Monster Truck na Stadionie Wrocław

od godz. 13.00, Stadion Wrocław, al. Śląska 1, bilety od 100 zł

W ramach zmagań przygotowano wiele atrakcji m.in. ekstremalne wyścigi ciężarówek z ogromnymi kołami, zawody freestyle, w trakcie których miażdżone są dziesiątki wraków aut, ryk silników i niewiarygodne akrobacje motocyklowych kaskaderów. W sobotę impreza poprzedzająca kaskaderski show rozpocznie się o godzinie 13. Kaskaderskie skoki zaplanowano na godzinę 15. Impreza potrwa 2 i pół godziny. 

Kalejdoskop Kultur 2014

godz. 14.00-23.00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny

Profesjonalni artyści, ale i amatorzy reprezentujący mniejszości narodowe, będą prezentować swoje tradycje na wiele sposobów. Atrakcji z pewnością nie zabraknie - podczas festiwalu można będzie spróbować regionalnej kuchni, napić się oryginalnego piwa lub kawy czy zobaczyć bractwo kozackie.

sobota 14 czerwca

godz. 14.00 - parada artystów i uczestników z Rynku

godz. 15.00-23.00 koncerty, wystąpią: BUDE FAJNO - ukraiński dziecięcy zespół taneczny z Wrocławia, niemiecki chór z Wrocławia DIE HEIMATSÄNGER, TERNI ROMANI BACHT - romski dziecięcy zespół taneczny (Wrocław), grecki zespół taneczny z Czech ANTIGONI, DIALOG - niemiecki zespół taneczny (Dylaki), MAYURA - taniec hinduski Bharatanatyam (Wrocław)

Piknik "Nasza Leśnica jutro"

godz. 15.00-20.00, teren Centrum Kultury Zamek, ul. Świętojańska 1, Leśnica, wstęp wolny

W programie konsultacje społeczne, koncerty, zabawy dla dzieci, grillowanie i festyn. Piknik "Nasza Leśnica jutro" konsultacje społeczne  organizowany przez wrocławski oddział architektów polskich w ramach długofalowego projektu akupunktura miasta

15.00 - uroczyste otwarcie pikniku: wprowadzenie do tematu konsultacji społecznych, prezentacja rysu historycznego i komunikacja w Leśnicy

15.45 m.in. prezentacja wyników warsztatów studenckich dotyczących zagospodarowania ulicy Średzkiej i pytania od mieszkańców

16.45 konsultacje społeczne

18.00 rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

18. 10 występ zespołu tanecznego "Plejada"

Festyn, występy muzyczne:

 

18.35 Joao de Sousa - portugalski muzyk znany z programu X Factor

19.15 Takie Trio - bluesowe rytmy z Leśnicy

wspólne grilowanie i biesiadowanie

od godziny około 15.45 dodatkowe wydarzenia dla dzieci: teatralno-plastyczne (robienie masek, kukiełek pokaz ruchowy), rozrywkowo-sportowe (kapselkowy wyścig z torem przeszkód).

Harfowy Dzień Dziecka

godz. 18.00, sala koncertowa Filharmonii, wstęp wolny

Aż dwadzieścioro dzieci z zespołu Wiktorska Harp Open zagra jednocześnie na harfach podczas Harfowego Dnia Dziecka w Narodowym Forum Muzyki! Zabrzmią przeboje filmowe i utwory folkowe z różnych stron świata. Z małymi artystami wystąpi Nadine Nassar, sopranistka o krystalicznie czystym głosie, urodzona w Bejrucie. Zespół harfowy składa się z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie. Ich pełna pasji gra i łatwo wpadający w ucho repertuar na pewno przypadną do gustu małym i dużym słuchaczom.

PIĘKNA I BESTIA we Wrocławskim Teatrze Lalek

godz. 15:00, pl. Teatralny 4, rezerwacja biletów: 71 335 49 49, 71 335 49 11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych baśni w przepięknej oprawie scenicznej. Wersja Stanisława Grochowiaka jest nieco przekorna, odrobinę ironiczna, a przede wszystkim - niezwykle zabawna. Poeta wzbogacił fabułę znanej baśni, dodając nowe, zabawne wątki i komiczne postaci.

Światowe dzierganie w miejscach publicznych z prawelewe

zbiórka godz. 16.00, Cafe Księgarnia "Tajne Komplety"; Przejście Garncarskie 2, Rynek

14 czerwca rozpoczyna się światowy tydzień dziergania w miejscach publicznych i prawelewe, w ramach comiesięcznego dziergadania organizuje spotkanie dla wszystkich miłośników różnego rodzaju robótek ręcznych.

Każdy jest mile widziany, niezależnie od poziomu zaawansowania, ulubionej techniki, wieku czy płci. Warto przynieść swoje robótki oraz skończone projekty do pokazania. Udział w pikniku jest bezpłatny, jednak każdy uczestnik powinien przynieść coś smakowitego do podzielenia się z innymi.

PIKNIK: Około godz. 16:30 przemarsz do Parku Staromiejskiego, gdzie rozpocznie się piknik dziewiarski z prawelewe.j.

Kwartet smyczkowy im. Tansmana w ramach festiwalu "Kwarteneum"

godz. 18.00, Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6, bilety 20 zł, 30 zł

Festiwal prezentuje rozmaite kwartety (nie tylko smyczkowe, także fletowe, czy waltorniowe) z ciekawym programem, które zakładają muzycy z pasją. Podczas ostatniego przed wakacjami wieczoru czworo instrumentalistów z Kwartetu smyczkowego im. Aleksandra Tansmana (polskiego kompozytora XX wieku) zagra m.in. słynny Kwartet "Pstrąg" Franza Schuberta i III Kwartet patrona grupy - Aleksandra Tansmana. Propozycja nie tylko dla fanów muzyki kameralnej, ale po prostu dobrej muzyki.

Opera "Makbet" Verdiego w Hali Stulecia

godz. 19.00, Hala Stulecia, bilety dostępne od 45 zł do 330 zł

W rolach głównych zobaczymy śpiewaków, którzy święcą sukcesy na światowych scenach. Do partii Makbeta zaangażowano m.in. dwóch śpiewaków - Vladimir Chmelo zaznaczył już swoją obecność w nowojorskiej Metropolitan Opera, zaś Lucio Gallo pojawia się regularnie w londyńskiej Royal Opera House. W roli okrutnego władcy także Jerzy Mechliński i Bogusław Szynalski. Jako Lady Makbet zaprezentują się Magdalena Barylak, Eliza Kruszczyńska (nowa solistka Opery Wrocławskiej) i Maria Pia Piscitelli.

FERDYDURKE we Wrocławskim Teatrze Lalek, spektakl dla dorosłych

godz. 19:00, rezerwacja tel: 335 49 11/335 49 12, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

W domu 30-letniego pisarza Józefa pojawia się profesor Pimko - "kulturalny filolog z Krakowa". Okazuje się, że Józefowi - a właściwie Józiowi - tylko wydawało się że dorósł. Pimko zmusza go do powrotu do szkoły, gdzie Józio powinien uzupełnić braki w wykształceniu.

Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie Radosława Kasiukiewicza jest swego rodzaju zabawą z publicznością - nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt. Spektakl koncentruje się wokół jednego z

podstawowych zagadnień - problemu Formy. Jego dodatkowym atutem są lalki, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację.

II Nocny Wrocław Półmaraton

Ponad 5,5 tys. osób zgłosiło się już do udziału w II Nocnym Wrocław Półmaratonie, który 14 czerwca odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska. Początek biegu zaplanowano na godz. 21.00, ale imprezy towarzyszące zawodom rozpoczną się juz dzień wcześniej. Start i meta półmaratonu znajdą się na Stadionie Olimpijskim. Zawodnicy miną m.in. most Szczytnicki, most Grunwaldzki, Podwale i Ostrów Tumski. Zawody rozpoczną się o godz. 21.00, a limit czasu na pokonanie całej trasy wynosi równo 3 godziny. O godz. 24.00 biegnący jeszcze zawodnicy będą więc musieli zejść z trasy.

Zapisy do biegu będą prowadzone aż do 14 czerwca (ostateczna weryfikacja zawodników zakończy się na godzinę przed rozpoczęciem biegu), a opłata startowa wynosi w tym czasie 60 zł.

W piątek, 13 czerwca, o godz. 14.00 na parkingu przed halą sportową AWF na Stadionie Olimpijskim ruszają Targi Sport Expo. W sobotnim programie znalazły się natomiast m.in. zajęcia tenisowe, wykłady i koncerty, które potrwają do godz. 3.00.

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na Pergoli

W najbliższy weekend pokazy specjalne w piątek i sobotę. W sobotę Mikro i Makorkosmos. Bilety na pokazy fontanny z tarasu widokowego - 5 zł/os. do kupienia we  WCK, nr tel. 71 347 50 14.  (liczba miejsc ograniczona, nie ma rezerwacji).

Mistrzostwa Polski w kickboxingu

Hala Orbita, ul. Wejherowska, wstęp wolny

Grubo ponad 100 zawodników wystartuje w rozpoczynających się w czwartek we wrocławskiej hali Orbita mistrzostwach Polski w kickboxingu na zasadach K1. Do faworytów należą podopieczni Tomasza Skrzypka z wrocławskiego Fightera. Kickboxing będzie jedną z dyscyplin organizowanych w 2017 roku we Wrocławiu igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games.

W sobotę od 10 dokończenie półfinałów, a od 19 najważniejsze (10) walki finałowe zorganizowane w formie gali.

 

wroclaw.pl