Zielony Beton, czyli zaopiekuj się sadzonką

27.04.15 | 05:52

Prawdziwa żywa zieleń zamiast szarego, smutnego betonu na moście? Tak będzie na przeprawie św. Klary dzięki wydarzeniu Zielony Beton. To element programu Mosty, który realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O pomoc w zamianie mostu z szarego na zielony poproszono wrocławian. 

Za niespełna dwa miesiące, 20 czerwca, na moście św. Klary odbędzie się performance pod nazwą Zielony Beton, ale już dziś, 26 kwietnia, na przeprawie odbył się happening przygotowujący do tego wydarzenia.

Jego organizatorzy przygotowali setki sadzonek kilku gatunków roślin, które rozdawali wrocławianom. Każdy chętny mógł zabrać sadzonkę do domu, a jego zadaniem jest opiekować się roślinką przez dwa miesiące, dbać o nią i podlewać, a 20 czerwca między godziną 10.00 a 20.00 przynieść ją na most św. Klary i umieścić w wybranym miejscu. Póki co, przyszli hodowcy zostali poproszeni do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia wraz z adoptowanymi sadzonkami.

- 20 czerwca kładka łącząca Wyspę Słodową z Bielarską zmieni się w zieloną instalację na której wrocławianie sami będą sadzić rośliny - mówi Karolina Marciniak koordynator programu Mosty. Po zakończeniu projektu będzie można zabrać roślinę do domu.

Organizatorzy zapewniają, że będzie to niesamowita instalacja roślinna złożona z setek sadzonek, które opanują most i zmienią diametralnie jego charakter. Projekt Zielony Beton ma zachęcić do refleksji, w jakiej przestrzeni chcemy żyć - czy wybieramy zieleń i naturę czy beton i szarość. Jego pomysłodawcą jest architekt krajobrazu Paweł Mieszkalski.

WrocMost Atelier

WrocMost Atelier to z kolei inna odsłona programu Mosty. 20 czerwca kładka Pilczycka w sąsiedztwie Stadionu Wrocław zmieni się w miejsce wystawy "śmieciowej" przygotowanej przez studentów uczelni artystycznych i amatorów zajmujących się upcyclingiem, czyli twórczym przerobem śmieci. Pod mostem będą wystawione różne rodzaje dzieł stworzonych ze śmieci. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja EkOpotencjał - Przestrzeń Możliwości.

Program Mosty jest jednym z najważniejszych wydarzeń przygotowujących Wrocław do obchodów ESK 2016. Składa się na niego 26 wydarzeń artystycznych. Finał projektu odbędzie się 20 czerwca. Projekt Mosty realizuje kilkuset młodych wrocławian i mieszkańców Dolnego Śląska. Opiekunem artystycznym programu jest Chris Baldwin.

 

wroclaw.pl