Noc w muzeum

17.05.14 | 15:25

Do muzeum, galerii, czy ośrodka kultury, na wystawę, warsztaty, czy koncert? Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu już dziś!

Instytucji, które zapraszają na wydarzenia w Noc Muzeów ciągle przybywa. Wśród ostatnich propozycji jest m.in. Muzeum Motoryzacji Topacz, Mobilne Muzeum Psychologii, które proponuje przejażdżkę zabytkowym tramwajem w towarzystwie np. Freuda, czy Galeria Neon Side. Galeria w ofercie ma rozświetlenie dwóch neonów - potężnych rozmiarów neon dawnego zakładu automatyki Elam przy ul. Chorwackiej oraz czerwony szyld Grand Hotelu z ul. Piłsudskiego.

Tej nocy nie warto spać - w sobotę 17 maja wrocławskie muzea, galerie, pracownie, domy kultury, kościoły otwierają swoje drzwi przed zwiedzającymi. Wiele wydarzeń dziać się będzie na ulicach i placach, a wszystko za darmo. Dla dzieci przygotowano osobny program zwiedzania wrocławskich muzeów czy galerii oraz liczne warsztaty, gry i zajęcia.

W tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu weźmie udział ponad 60 różnego rodzaju instytucji. Niektóre zapraszają gości już od godziny 10.00, niektóre zamykają się grubo po północy bądź wręcz w niedzielę nad ranem. Wszystkie instytucje na tę wyjątkowa noc przygotowują specjalne wydarzenia. Propozycji będzie mnóstwo. - Proponują ok. 200 przeróżnych wydarzeń, warsztatów, wernisaży, pokazów filmowych, wykładów, performanceów, gier terenowych - wylicza Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego.

Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu

Tradycyjnie na swoje wystawy zapraszają największe wrocławskie muzea: Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury, które ze względu na remont w tym roku organizuje zajęcia plenerowe czy muzea działające przy Uniwersytecie Wrocławskim. Prawie połowa z nich przygotowała osobny program dla dzieci. Wstęp do muzeów jest bez ograniczeń, jednak na niektóre wykłady, oprowadzania czy warsztaty trzeba się wcześniej zapisywać. Tak jest m.in. w Muzeum Narodowym, Centrum Poznawczym przy Hali Stulecia czy w Humanitarium.  Wśród ciekawostek w tym roku jest m.in. wycieczka rowerowa po Biskupinie (organizuje Centrum Poznawcze), zwiedzanie bunkra przy ul. Pełczyńskiej czy pokazy mody w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu dla dzieci

Niespodzianki i atrakcje w tym roku przygotowało ponad 20 muzeów i instytucji kultury. Wśród nich są m.in. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, w którym najmłodsi mogą przebierać się w historyczne stroje z różnych epok ("Atelier dawnego fotografa"), w Kamienicy Pod Złotym Słońcem zaplanowano spotkanie z Panem Tadeuszem czy zwiedzanie dla dzieci "W poszukiwaniu Soplicowa", a Muzeum Odry proponuje m.in. naukę wiązania węzłów żeglarskich i warsztaty modelarskie.

Noc Muzeów we Wrocławiu dla dzieci to nie tylko zwiedzanie. Ciekawie zapowiada się popołudnie w Muzeum Współczesne Wrocław, gdzie wśród atrakcji dla dzieci są warsztaty tworzenia cygańskich laleczek i piknik cygański. Ilu papierowych pasażerów zmieści się w XIX wiecznym dyliżansie? To będzie można sprawdzić w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Czym myto zęby w przeszłości oraz jak przygotować własną pastę do zębów - takie zajęcia proponuje Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego UM we Wrocławiu. Natomiast w Muzeum Historycznym najmłodsi mogą narysować własne mapy Śląska. Na niektóre zajęcia i warsztaty dla dzieci podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu obowiązują zapisy.

O Nocy Muzeów

Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską, w której bierze udział aż 120 miast Europy. Zawsze w trzeci weekend maja muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Wydarzeniu patronuje Europejska Rada Europy.

W 2013 roku wrocławskie muzea, galerie i pracownie  odwiedziło ponad 150 tys. osób. - To wydarzenie, które bardzo mocno weszło w tkankę Wrocławia i już przestaliśmy się dziwić tłumom ludzi, choć na początku zdumiewała nas ogromna frekwencja - przyznaje Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego.

 

wroclaw.pl
Photo credit: Noc Muzeów we Wrocławiu, oficjalny profil na Facebooku