Nowe oblicze hali targowej?

19.05.14 | 16:43

Hala Targowa liczy ponad 100 lat. Została wybudowana w latach 1906-1908 a ostatni remont przeszła w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Niejeden przyzna, że najlepsze czasy ma już za sobą, jednak zarządca Hali - czyli PSS Północ - ma na nią nowy pomysł.

Remont i nowe funkcje

Wrocławska Hala Targowa to miejsce, gdzie znajdują się liczne stoiska handlowe z branży spożywczej, przemysłowej i usługowej. Można tu zaopatrzyć się w świeże owoce, warzywa, mięso i ryby, ale również dorobić klucze, naprawić buty czy kupić kwiaty. Zarządca Hali planuje obiekt wyremontować i nieco zmienić jego funkcję.

- Remont jest konieczny, zarówno w środku jak i na zewnątrz. Fasadę trzeba oczyścić, wnętrze doprowadzić również do porządku - mówi Anna Kowalska, Prezes Zarządu PSS Północ, zarządcy obiektu. - Na to jednak potrzebne są duże pieniądze, szacujemy, że ponad 20 mln. złotych. Dlatego remont rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku - dodaje.

Będzie to również duże przedsięwzięcie logistyczne, ponieważ Hala będzie remontowana etapami.

- Obawiamy się, że wyłącznie Hali z użytku spowoduje całkowity odpływ klientów, dlatego zamknięcie całej Hali na okres remontu nie jest w ogóle brane pod uwagę - dodaje Anna Kowalska.

Restauracja, fitness i klub

W przypadku Hali Targowej nie wystarczy jednak tylko zatrzymać stałych klientów, trzeba pozyskać nowych. Stąd pomysł na zmianę funkcji obiektu.

- Nie chodzi oczywiście o zniesienie handlowej funkcji Hali, na to nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Planujemy jednak wprowadzić tu nowych najemców, zorganizować punkt informacji turystycznej oraz wykorzystać dużą piwnicę, w której mogłaby się znaleźć restauracja lub klub fitness - mówi Prezes Zarządu PSS Północ.

Dwa lata temu głośno mówiło się o zmianie charakteru obiektu. Miał być on czynny dłużej i również w weekendy. Nie zgodzili się na to kupcy.

- Piwnica Hali ma dodatkowe niezależne wejścia, dlatego praca znajdujących się w niej lokali byłaby niezależna od funkcjonowania stoisk na górze - zapewnia zarządca obiektu. - To przedsięwzięcie jednak również wymaga zaangażowania dużych środków pieniężnych.

 

wroclaw.pl
Photo credit: plusLoinQueLaNuitEtLeJour / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)