Karnety na Festiwal Nowe Horyzonty

15.06.14 | 15:00

Jeszcze dziś do północy trwa sprzedaż karnetów na 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, który w tym roku trwać będzie od 24 lipca do 3 sierpnia. Cena karnetów - 350 zł - pozostaje bez zmian.

Karnet uprawnia do wejścia na wszystkie pokazy filmowe w ramach 14. TNH, na które jego posiadacz uprzednio zarezerwował miejsce. Sprzedaż trwa do 15 czerwca lub do momentu wyczerpania puli. Karnet tradycyjnie wiąże się z wieloma udogodnieniami i rabatami. Upoważnia do zniżek na zakup biletów na wydarzenia specjalne, zakup katalogu i innych festiwalowych wydawnictw.

Kino greckie, kino baskijskie

W tym roku kinomanów czeka m.in. spotkanie z Nowym Kinem Grecji, w sekcji "Trzecie oko" będą mieć okazję zobaczyć filmy podejmujące temat komuny, z perspektywy dzieci, które się w nich wychowały - będą fabuły i dokumenty i filmowe dzienniki. Zaprezentowane zostaną materiały archiwalne z komuny wiedeńskiego akcjonisty: Otto Muehla, nagrania z kibuców z lat '50 zgromadzone przez izraelskiego kuratora Joshuę Simona do wystawy "Togetherness: The 'Group' and the Kibbutz in Collective Israeli Consciousness" oraz hippisowskich eksperymentów w Skandynawii. Przeglądowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem socjologów, artystów i kuratorów oraz działania lokalnych grup NGO.

W "Nocnym szaleństwie" widzowie będą mieć okazję, by powrócić do czasów kasety wideo, która od lat jest przedmiotem analizy najwybitniejszych reżyserów (Videodrome Cronenberga, Ukryte i Benny's Video Hanekego, Family Viewing Egoyana). W ramach sekcji stanowiącej wytchnienie od ambitnego festiwalowego mainstreamu i ujście najskrytszych pragnień kinomanów, pokażemy między innymi horrory found footage, dokumenty o maniakach vhs czy filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo; zajmiemy się home movies, kawałkami kręconymi celowo dziś na vhs.

Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą natomiast poświęcone efektom specjalnym w filmie. Wraz ze specjalistami ze światowej sławy polskiego studia Platige Image będzie można przyjrzeć się zarówno wysokobudżetowym blockbusterom, jak i innowacyjnym filmom zrealizowanym za minimalne pieniądze. Wśród poruszonych tematów znajdą się projekcja wsteczna / blue screen, historia i praktyka 3D, komputerowy morphing i rendering.

W programie także retrospektywy Kana Russela (Odmienne stany świadomości, Tęcza, Diabły) oraz Christopha Girardea i Matthiasa Müllera. Będzie to przegląd twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage. Girardet i Müller komponują swoje prace z setek fragmentów zarówno hollywoodzkich fabuł, jak i kadrów kina autorskiego, reklam czy archiwalnych filmów naukowych.

Pełny program festiwalu zostanie opublikowany na oficjalnej stronie internetowej MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2 lipca. Sprzedaż pojedynczych biletów na seanse ruszy 9 lipca o godz. 12 na stronie internetowej festiwalu i w kasach kina Nowe Horyzonty.

 

wroclaw.pl
Fot. nowehoryzonty.pl