MPK oznaczy niskopodłogowe kursy

18.06.14 | 07:43

Od 28 czerwca w rozkładach jazdy będą oznaczone wszystkie kursu pojazdów niskopodłogowych, zarówno autobusów, jak i tramwajów. Zmiana wejdzie w życie razem z wakacyjnymi rozkładami. Ma to ułatwić podróżowanie osobom niepełnosprawnym, starszym i mamom z wózkami. 

Były oznaczone tylko autobusy

Do tej pory pasażerowie niepełnosprawni, osoby z ograniczeniami ruchu, czy rodzice z wózkami dziecięcymi mogli zobaczyć na rozkładzie jazdy tylko kursy autobusów niskopodłogowych. Brakowała jednak takich informacji o tramwajach. Teraz oglądając rozkład będą wiedzieć, kiedy na przystanek przyjedzie również niskopodłogowy tramwaj. 

 - To świetna wiadomość, od dawna rozmawiałem w imieniu środowiska osób niepełnosprawnych w tej sprawie. Podróżowanie tramwajami było ograniczone, bo nigdy nie wiedzieliśmy, jaki typ pojazdu podjedzie na przystanek. Jedynie na liniach 31, 32 i 33 było to jasne, bo tam jeżdżą same niskopodłogowe - mówi  Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych w UM Wrocław. 

Oprócz rozkładu pomoże aplikacja

Trudność z oznaczeniem tramwajów polegała na tym, że tych z niską podłogą jest we Wrocławiu jeszcze ciągle mało. Stanowią zaledwie 20% wszystkich składów tramwajowych. Inaczej jest z autobusami.

 - W tej chwili już większość posiada niską podłogę. Jak przyjadą do nas nowe niskopodłogowe solarisy to wszystkie nasze autobusy będą już niskopodłogowe - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowa MPK Wrocław.

Oprócz tego, że od wakacji kursy tramwajów i autobusów będą odpowiednio oznaczone w rozkładach jazdy, od ubiegłego tygodnia można to sprawdzić również w mobilnej aplikacji iMPK, która pokazuje na żywo pozycje pojazdów MPK. Dzięki temu stojąc na przystanku, czy planując podróż już na telefonie można podejrzeć, jaki typ pojazdu do nas jedzie. Aplikacja pokazuje każdy typ pojazdu razem ze zdjęciem i informacją, czy jest to pojazd niskopodłogowy czy nie. 

 - Jest to świetne narzędzie nie tylko dla osób niepełnosprawnych ale także dla mam z wózkami. Robiąc np. zakupy mama za pomocą aplikacji może sprawdzić, kiedy przyjedzie na przystanek autobus dla niej najwygodniejszy i odpowiednio wcześnie na niego wyjść - podpowiada Agnieszka Korzeniowska.

Aplikacja jest do pobrania za darmo w sklepie Google Play.  

 

wroclaw.pl