Piękny Wrocław - nagrody rozdane

25.06.14 | 16:57

Nowy gmach Teatru Muzycznego Capitol został wyróżniony Grand Prix w konkursie "Piękny Wrocław" na najlepszą realizację architektoniczną w 2013 r.

Ogłoszenie wyników XXIV edycji konkursu organizowanego przez Miasto Wrocław, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów przygotowano w siedzibie Izby, czyli zrekonstruowanym budynku przedszkola na osiedlu WUWA.

- W konkursie oceniamy to, co Wrocław w architekturze ma najlepszego do pokazania - mówi Piotr Fokczyński, architekt miasta, prowadzący spotkanie.

Fokczyński wspomniał, że w dotychczasowych edycjach "Pięknego Wrocławia" nagrodzonych i wyróżnionych zostało 100 obiektów.

- Na tych przykładach widać, że rozmawiając o wrocławskiej architekturze nie ma się czego wstydzić - mówił  i zachęcał do obejrzenia na własne oczy wyróżnionych budynków. - To będzie przyjemna wycieczka. Dedykuję ją wszystkim niezadowolonym z tego, jak się buduje we Wrocławiu.

 Kontra gargamelizacji

 W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek mieszkalny jednorodzinny oraz obiekt inżynierski. W sumie nominowano 32 obiekty oddane do użytku w 2013 r., spośród 330 inwestycji, których budowę sfinalizowano w ubiegłym roku we Wrocławiu.

Oceniała je kapituła, której przewodniczył architekt miasta Piotr Fokczyński, a w jej pracach brali udział: Jan Paluchniak, Wojciech Gryczyński, Andrzej Poniewierka, Marcin Major i Aleksander Szarapo.

Oprócz nagród przyznawano także wyróżnienia. - Wyróżnienia nie są na otarcie łez, ale dowód na wejście projektantów do elitarnego grona - podkreślał Piotr Fokczyński.

Komentując werdykt w kategorii budownictwo jednorodzinne architekt miasta stwierdził, że ich autorzy i inwestorzy mają utrudnione zadanie, bo dysponują znacznie mniejszym budżetem niż ci, co realizują duże publiczne inwestycje.

- W epoce powszechnej gargamelizacji trzeba te udane pomysły pokazywać - mówił Fokczyński.

Nowy Capitol: tradycja i nowoczesność

Konrad Imiela, dyrektor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, ucieszył się z Grand Prix za realizację nowego gmachu teatru.

- To połączenie zabytku z nowoczesnością, co było wyzwaniem. Dużo łatwiej byłoby zburzyć stary budynek i wybudować od podstaw nowy obiekt - mówi Imiela, który zwracał uwagę na bardzo dobrą współpracę z firmą Warbud, realizatorami projektu.

Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, dziękowała laureatom konkursu. - Jesteście twórcami piękna Wrocławia. I nie chodzi tylko o przestrzeń, ale i jakość życia - wspomniała.

 

wroclaw.pl
Fot. teatr-capitol.pl