"Biały cień" zwycięzcą 14.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

03.08.14 | 12:17

Rzadko zdarza się, by zdanie publiczności i jurorów konkursu było tak zgodne. W tym roku oba gremia jednogłośnie nagrodziły film "Biały cień" w reżyserii Noaza Deshe. Gala wręczenia nagród obyła się w kinie Nowe Horyzonty w sobotni (2 sierpnia) wieczór.

- Dziękuję jury za odwagę w nagradzaniu filmów - mówił reżyser odbierając Grand Prix Nowych Horyzontów. - Chciałbym też wspomnieć dwóch chłopców z Tanzanii, którzy opowiadają w moim filmie historię mającą bardzo wiele wspólnego z ich życiem. Żałuje, że nie ma ich z nami.

Grand Prix i Nagroda Publiczności

"Biały cień" (White Shadow, Tanzania, Niemcy, Włochy 2013) Noaza Deshe opowiada o albinosach, którzy w Tanzanii, Kenii i Kongo traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem Afrykańczyków, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem z tanzańskiej wioski. Po tym, jak zostaje świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Trafia pod opiekę wuja, ale zawiedziony ulicznym życiem przenosi się do chatki na obrzeżach miasta, w której żyje grupa podobnych do niego dzieci. Tam przekonuje się, że nie sposób uciec przed swym genetycznym dziedzictwem i tylko akceptacja tego faktu może da mu szansę na osiągnięcie fizycznej i duchowej równowagi.

- Mocny, surowy, zapadający w pamięć, niepokojący, radykalny - tak określił "Biały cień" Tomasz Wasilewski, jeden z członków jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. Jury Konkursu Nowe Horyzonty tworzyli Tomasz Wasilewski, Christian Jeune, Martin Schweighofer, Leonardo Brzezicki, Syllas Tzoumerkas.

Nagroda FIPRESCI

Po raz piąty w historii festiwalu krytycy filmowi, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, przyznali prestiżową nagrodę FIPRESCI, którą otrzymał film "Historia strachu" (Historia del miedo, Argentyna, Francja, Urugwaj, Niemcy, Katar 2014) w reżyserii Benjamina Naishtata. W jury FIPRESCI zasiedli: Bhaichand Patel, Engin Ertan i Bartosz Żurawiecki. Reżyser filmu Benjamín Naishtat w swoim pełnometrażowym debiucie opowiada o różnicach społecznych zestawiając ze sobą sąsiadów - mieszkańców slumsów i mieszkańców posługuje się luźną narracją, by tym precyzyjniej obnażyć kruchość fundamentów, na jakich budowane jest nasze poczucie bezpieczeństwa

Konkurs Filmy o Sztuce

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce Jury w składzie: Inge de Leeuw, Yael Bartana, Zachary Heinzerling, Wojciech Bąkowski, przyznało nagrodę 10 tysięcy euro filmowi "Zjazd absolwentów" (Szwecja 2013) w reżyserii Anny Odell. - Dziękuję publiczności - mówiła Anna Odell. - Bardzo się cieszę ze spotkań z widzami, którzy mieli bardzo wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia.

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce otrzymał film "15 stron świata"(Polska 2014) w reżyserii Zuzanny Solarkiewicz.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe

W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe, którego mecenasem jest partner główny festiwalu T-Mobile Polska, pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych otrzymał film "Gdzie ja" (Indie, Polska 2014) Arjuna Talwara. Druga nagroda powędrowała do Tomasza Siwińskiego za film "Niebieski pokój" (Polska 2014), zaś trzecią nagrodę otrzymali Arjun Talwar oraz Oliver Krüger za "Gniazdo" (2014). Zwycięzców wybrało międzynarodowe Jury w składzie: Claudette Godfrey, Olaf Möller, Johan Oettinger.

Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe

W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe pierwszą nagrodę otrzymał film "O.T." (Austria 2014) Markusa Scherera. Dodatkowo autor filmu otrzymał London Film Academy Award - nagrodę specjalną w postaci wyjazdu na stypendium do prestiżowej szkoły. Drugą nagrodę otrzymał film "23 sierpnia 2008" (23rd August 2008, Wielka Brytania 2013), którego autorami są Laura Mulvey, Faysal Abdullah i Mark Lewis. Laureatką trzeciej nagrody została Laure Prouvost za film "Wantee. Przyjaźń dziadka z Kurtem Schwittersem" (Wantee. Grand Dad Friendship with Kurt Schwitters, Wielka Brytania 2013). Zwycięzców wybrało Jury w składzie: Izabella Gustowska, Christoph Girardet, Matthias Müller

Powiększenie

W nowej sekcji konkursowej - Powiększenie - dla filmowców i artystów wizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, nagrodę dla najlepszego filmu, w której nagroda wynosi 10 tysięcy złotych, otrzymał film "Chłopiec z żabą" (2014) Bartka i Piotra Bartosów. Za najlepszy wideoklip uznano "Talking Tree" Huberta Pokrandta. Nagrodę Specjalną w postaci stypendium ufundowanego przez Europejską Stolicę Kultury - Wrocław 2016 oraz możliwości realizacji projektu we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, otrzymał Marcin Strauchold za film "Enrichment" (2014). Wyróżnienie w konkursie otrzymała Katarzyna Parejko za film "Wiatr"(2013). Laureatów wybrało Jury w składzie Kamila Wielebska, Bartosz Warwas i Jan Pelczar.

Ten ostatni właśnie stwierdził, że uczestnicy "Powiększenia" zrobią dla Europejskiej Stolicy Kultury dużo więcej niż machanie czerwoną flagą, nawiązując w ten sposób do spotu ESK 2016 we Wrocławiu, który poprzedzał festiwalowe projekcje.

Roman Gutek, dyrektor festiwalu mówił podczas uroczystego wręczenia nagród: - Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasz festiwal oraz pracują przy jego organizacji. To już 10 dzień festiwalu, a państwo dobrze się trzymają. To chyba zasługa kremu pod oczy - żartował.

- Niezmiernie miłe głosy nas dochodzą. Jesteśmy chwaleni za tegoroczny festiwal - wtórowała mu Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Mamy wyrobioną publiczność, kochającą kino, dlatego dziękuję za piękny festiwal - zakończyła.

Roman Gutek zapowiedział, że nie przewiduje specjalnych wydarzeń na następną, jubileuszową edycję - 15. i 10. we Wrocławiu, jednak chciałby, żeby gala otwarcia festiwalu rozpocznie się w Narodowym Forum Muzyki.

 

wroclaw.pl