Długi weekend we Wrocławiu: piątek

15.08.14 | 10:30

Polegiwacz w Muzeum Architektury

Polegiwacz znajduje się przy Muzeum Architektury, korzystać z niego można do końca sierpnia. Wstęp wolny.
Polegiwacz powstał w ramach projektu Archibox - cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. Jego częścią jest także plenerowa kawiarenka. 

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ

Od 15 do 17 sierpnia na Zamku Książ będzie dużo tajemnic, skarbów, opowieści o klątwach starych grobowców, a także o egipskich mumiach. Nie zbraknie również rekonstrukcji historycznych (o wejściu żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu, a także rekonstrukcja codziennego życia oraz walki żołnierzy alianckich na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej), pokazów militariów, filmów, a miłośnicy broni będą mieli okazję postrzelać z różnych rodzajów pistoletów i karabinów.

Henri de Toulouse-Lautrec - grafiki

piątek-niedziela, Centrum Kultury "Zamek"

45 grafik Henri Toulouse Lautreca, na które składają się genialne plakaty artysty oraz prace powstałe w ramach cykli "Elles" i "Cyrk", można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek".

Wstęp: 8zł - normalny, 5zł - ulgowy (uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści), dzieci do lat 7 - wstęp wolny.

Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-20.00 do 15 września

Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1.

Wystawa "Picasso/ Dali/ Goya - Tauromachia, walka byków"

godz. 10.00-20.00, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, bilety od 15 zł

Tematem przewodnim wystawy jest postać byka - symbolu obecnego w kulturze śródziemnomorskiej od niepamiętnych czasów. Byk - symbol siły, odwagi, płodności mityczny Minotaur fascynował twórców. Oddziaływał na wyobraźnię Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

Ostatnie wejście na wystawę o godzinie 19.15. Kasy biletowe czynne od godziny 9.45 do godziny 19.15. Sprzedaż biletów tylko w kasach biletowych Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

Zlot zabytkowych pojazdów

piątek (Wrocław), sobota-niedziela Zamek Topacz, Ślęza k/Wrocławia

15 sierpnia zabytkowe pojazdy pojawią się na ulicach Wrocławia

ok. godz. 14.30 - prezentacja automobili przy Operze Wrocławskiej
ok. godz. 16.00 - wyjazd z Opery Wrocławskiej w kierunku Rynku
ok. godz. 16.30 - prezentacja pojazdów na pl. Gołębim w Rynku połączona z plebiscytem na najpiękniejsze auto Zlotu
ok. godz. 18.30 - wyjazd z Rynku w kierunku Hali Stulecia przez Ostrów Tumski
ok. godz. 20.30 - prezentacja automobili przy Hali Stulecia na placu pod Iglicą
ok. godz. 22.00 - specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia

16-17 sierpnia Zamek Topacz

W programie m.in. ekspozycja pojazdów z lat 1886-1980, wystawa poświęcona historii Rajdu Dakar, konkurs elegancji, w którym oceniane będą m.in. stylizacja i kostiumy załogi, pokazy: grup rekonstrukcyjnych i modeli zdalnie sterowanych (samochodów, samolotów i łodzi RC). Na najmłodszych czeka kącik zabaw MotoMalucha - zjeżdżalnie, zamki do skakania, malowanie twarzy czy smakołyki. Na miejscu można wypożyczyć łódki i kajaki oraz skorzystać z gastronomii.

sobota, godziny otwarcia: 10.00-20.00, niedziela godz. 10.00-18.00

bilety: 20 zł/ 10 zł - bilety ulgowe. Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny

XVII Wjazd Kolarski i I Bieg Górski

Kowary, godz. 10:00

W piątek w Kowarach już po raz siedemnasty rywalizować będą kolarze, którzy zmierzą się z morderczym wzniesieniem na trasie szosowej i górskiej na Okraj. Po raz pierwszy na starcie staną również biegacze, którzy będą mieli do pokonania trasę o długości blisko 11 km.

Tradycyjnie przy okazji zawodów zostanie odsłonięta kolejna tablica w kowarskiej "Galerii Gwiazd Kolarstwa Polskiego". W tym roku zaproszeni zostali reprezentanci Polski w kolarstwie szosowym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 r. oaz Mieczysław Nowicki - dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, dwukrotny medalista mistrzostw świata w kolarstwie szosowym (Yvoir 1975, San Cristobal 1977).

Międzynarodowy Turniej Tenisa na wózkach "Wrocław Cup 2014"

Centrum Tenisowe Redeco przy ul. Hallera 81A, wstęp bezpłatny

Ponad 60 zawodników z 13 krajów rywalizuje w XII Międzynarodowym Turnieju Tenisa na wózkach "Wrocław Cup 2014". Zawody potrwają do soboty, pula nagród w turnieju to 13 tys. euro, a honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Więcej o zawodach.

IV Bieg do Pani Fatimskiej

Oleśnica, godz. 14:15

W piątek w Oleśnicy odbędzie się IV Bieg do Pani Fatimskiej. Mężczyźni będą  rywalizowali na dystansie 10 km, a kobiety na trasie o długości 5 km. Celem imprezy jest popularyzacja biegania oraz maszerowania z kijkami, jako najprostszej formy aktywności ruchowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz integracja społeczności nowej parafii - kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej.

Bieg odbędzie się pod patronatem honorowym burmistrza Oleśnicy, starosty oleśnickiego i wójt Gminy Oleśnica. Bieg rozpocznie się o godz. 14.15 na pl. Fatimskim 1.

Otwarta Scena - koncerty na Wyspie Słodowej

piątek-sobota, godz. 18.00, wstęp wolny

W piątek na Otwartej Scenie będziemy bawić się przy dźwiękach metalu, rocka, punka i bluesa. Wystąpią dwa zespoły: Scarecrow oraz Rock Symptom.

W sobotę na Wyspie Słodowej usłyszymy mocne, metalowe utwory zespołu Savor The Moment oraz rockabilly w wykonaniu formacji 4 a.m.

W razie niepogody imprezy mogą być odwołane. Informacje na bieżąco na stronie www.wyspa.wroclaw.pl

Jazzowy fingerstyle w Starym Klasztorze

godz.19.00, klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1 (obok pl. Dominikańskiego) bilety: 25/20 zł

Na scenie Piotr Restecki i Marcin Olak. Wspólny występ tych dwóch osobowości może obfitować w prawdziwe zaskoczenia muzyczne, tworzenie nowych jakości i niesamowite improwizacje. Koncert "Jazzowy Fingerstyle" odbywa się w ramach Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej i jest jedynym, który z Krzyżowej został przeniesiony do Wrocławia, by większa publiczność mogła obejrzeć popisy tak ciekawego duetu.

Kino plenerowe na Wyspie Słodowej

piątek-niedziela, godz. 21.00, wstęp bezpłatny

Kino plenerowe na Wyspie Słodowej będzie nam towarzyszyć przez całe wakacje. Od sierpnia w trzy weekendowe wieczory: każdy piątek, sobotę i niedzielę o godzinie 21.00 będzie można rozłożyć swój koc i obejrzeć film.

15 sierpnia "Śmietnisko"

16 sierpnia "Siła kobiet"

17 sierpnia "Doktryna szoku"

Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów. W razie niepogody seanse mogą być odwołane, aktualne informacje na stronie internetowej.

Maraton Niezniszczalnych w Multikinie

rozpoczęcie o 22.00, przewidywany koniec ok. 5.30 rano, Arkady Wrocławskie i Pasaż Grunwaldzki, bilety od 23 do 33 zł

ENEMEF: Maraton Niezniszczalnych to propozycja dla miłośników kina akcji. Za tę mocną serię odpowiedzialny jest sam Sylvester Stallone

W repertuarze: Niezniszczalni, Niezniszczalni 2, Niezniszczalni 3 (premierowo), Plan ucieczki

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

godz. 22.00

Fontanna działa od godziny 10.00 do 22.00. O każdej pełnej godzinie można posłuchać na pergoli muzyki (pop, klasycznej, elektronicznej). W miesiącach wakacyjnych, w niedziele o godzinie 14.00 pokazy specjalnie dla dzieci. W piątki, soboty i niedziele o godz. 22.00 pokazy specjalne.

15 sierpnia - Katedra Demokracji

16 sierpnia - Piękna i Bestia

17 sierpnia - Mikro i Makrokosmos

Kino letnie na pergoli z Marylin Monroe

godz. 22.30, pergola, wstęp wolny

Film "Słomiany wdowiec", reż. Billy Wilder

Rajd na orientację Izerska Wielka Wyrypa

Lubań

Impreza, która łączy w sobie sportową rywalizację z zamiłowaniem do turystyki, jest organizowana w okolicach Lubania i mogą w niej wziąć udział zarówno biegacze jak i rowerzyści.

W tym roku zawodnicy mają do wyboru aż pięć różnych tras - piechurzy mogą się sprawdzić na dystansie 20, 50 i 100 km, a rowerzyści na trasach o długości 150 lub 170 km.

Każdy z zawodników na starcie dostaje przygotowaną przez organizatorów mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. Zadaniem każdego z uczestników jest znalezienie wszystkich punktów i potwierdzenie swojej obecności na nich na specjalnych kartach. Osoby, które zrobią to w jak najkrótszym czasie, wygrywają rywalizację.

Zawody potrwają od 15 do 17 sierpnia.

Bieg "3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc"

Karpacz, godz. 9.00

W piątek w Karpaczu odbędzie się impreza sportowo-turystyczne "3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc". Zabawa ma na celu popularyzację biegów górskich i aktynowej turystyki. Uczestnicy będą rywalizowali na trzech dystansach:

Mini - 17 km

Średni - 33 km

Ultra - 57 km

 

wroclaw.pl