Długi weekend we Wrocławiu: niedziela

17.08.14 | 05:20

Polegiwacz w Muzeum Architektury

Polegiwacz znajduje się przy Muzeum Architektury, korzystać z niego można do końca sierpnia. Wstęp wolny.
Polegiwacz powstał w ramach projektu Archibox - cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. Jego częścią jest także plenerowa kawiarenka.

Przejażdżki zabytkowym tramwajem

od godz. 12.00

Zabytkowe linie tramwajowe kursują w weekendy. Za przejazd zabytkowym składem trzeba będzie zapłacić 4 i 2 zł (lub 3 i 6 zł w obie strony). TMW zorganizuje przejazdy na dwóch liniach "czerwonej" i "żółtej". Obie startują z pl. Teatralnego (i wiodą przez Park Szczytnicki do Hali Stulecia.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ

Od 15 do 17 sierpnia na Zamku Książ będzie dużo tajemnic, skarbów, opowieści o klątwach starych grobowców, a także o egipskich mumiach. Nie zbraknie również rekonstrukcji historycznych (o wejściu żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu, a także rekonstrukcja codziennego życia oraz walki żołnierzy alianckich na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej), pokazów militariów, filmów, a miłośnicy broni będą mieli okazję postrzelać z różnych rodzajów pistoletów i karabinów.

Henri de Toulouse-Lautrec - grafiki

piątek-niedziela, Centrum Kultury "Zamek"

45 grafik Henri Toulouse Lautreca, na które składają się genialne plakaty artysty oraz prace powstałe w ramach cykli "Elles" i "Cyrk", można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek".

Wstęp: 8zł - normalny, 5zł - ulgowy (uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści), dzieci do lat 7 - wstęp wolny.

Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-20.00 do 15 września

Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1.

Wystawa "Picasso/ Dali/ Goya - Tauromachia, walka byków"

godz. 10.00-20.00, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, bilety od 15 zł

Tematem przewodnim wystawy jest postać byka - symbolu obecnego w kulturze śródziemnomorskiej od niepamiętnych czasów. Byk - symbol siły, odwagi, płodności mityczny Minotaur fascynował twórców. Oddziaływał na wyobraźnię Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

Ostatnie wejście na wystawę o godzinie 19.15. Kasy biletowe czynne od godziny 9.45 do godziny 19.15. Sprzedaż biletów tylko w kasach biletowych Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

 Zlot zabytkowych pojazdów

piątek (Wrocław), sobota-niedziela Zamek Topacz, Ślęza k/Wrocławia

15 sierpnia zabytkowe pojazdy pojawią się na ulicach Wrocławia

ok. godz. 14.30 - prezentacja automobili przy Operze Wrocławskiej
ok. godz. 16.00 - wyjazd z Opery Wrocławskiej w kierunku Rynku
ok. godz. 16.30 - prezentacja pojazdów na pl. Gołębim w Rynku połączona z plebiscytem na najpiękniejsze auto Zlotu
ok. godz. 18.30 - wyjazd z Rynku w kierunku Hali Stulecia przez Ostrów Tumski
ok. godz. 20.30 - prezentacja automobili przy Hali Stulecia na placu pod Iglicą
ok. godz. 22.00 - specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia

16-17 sierpnia Zamek Topacz

W programie m.in. ekspozycja pojazdów z lat 1886-1980, wystawa poświęcona historii Rajdu Dakar, konkurs elegancji, w którym oceniane będą m.in. stylizacja i kostiumy załogi, pokazy: grup rekonstrukcyjnych i modeli zdalnie sterowanych (samochodów, samolotów i łodzi RC). Na najmłodszych czeka kącik zabaw MotoMalucha - zjeżdżalnie, zamki do skakania, malowanie twarzy czy smakołyki. Na miejscu można wypożyczyć łódki i kajaki oraz skorzystać z gastronomii.

sobota, godziny otwarcia: 10.00-20.00, niedziela godz. 10.00-18.00

bilety: 20 zł/ 10 zł - bilety ulgowe. Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny

 Wrocławski Bazar Smakoszy

sobota, godz. 10.00-20.00, pod Halą Stulecia, niedziela, godz. 10.00-16.00, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

niedziela

17 sierpnia w Browarze Mieszczańskim ponownie dojdzie do kumulacji kulinarnych atrakcji. Bazar Smakoszy i Restaurant Day Wroclaw połączą swoje siły.

XI Spacery z Przewodnikiem

sobota-niedziela, godz. 10.00, wstęp wolny

Przez całe wakacje Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK zaprasza na XI spacery z przewodnikiem.

sobota, godz. 10.00, zbiórka o godz. 10.00 obok kościoła św. Marii Magdaleny - ul. Szewska/Wita Stwosza Przedmieście Oławskie - tu rodził się wrocławski przemysł

Plac obok kościoła św. Marii Magdaleny, ul. Oławska, pl. Dominikański, ul. Traugutta, pl. Zgody, ul. Na Grobli

Wycieczkę poprowadzą: Jerzy Domowicz i Patryk Drygała

niedziela, zbiórka o godz. 10.00 obok kościoła św. Marii Magdaleny - Ślady i wpływy niderlandzkie we Wrocławiu

godz. 15.00, wycieczka po Ostrowie Tumskim - dla wrocławian i ich gości oraz wycieczka tematyczna: "Szlakiem pomników św. Jana Nepomucena - patrona chroniącego miasto od powodzi"  

Bezpłatne zajęcia jogi w każdą niedzielę wakacji

godz. 10.15-12.00, park J. Słowackiego (za Panorama Racławicką), wstęp wolny

W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 10.15 w parku Juliusza Słowackiego bezpłatne zajęcia jogi. Zaprasza na nie Fabryka Energii - Centrum Jogi Wrocław.

Wystarczy przynieść matę lub koc i ubrać się w wygodny strój.Zajęcia pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli potrwają do godz. 12.00 i są skierowane zarówno do tych, którzy praktykowali jogę, jak i do początkujących

Poranki dla dzieci w Multikinie

godz. 10.15, Multikino Arkady i Pasaż Grunwaldzki

W sierpniu br. w każdą sobotę i niedzielę Multikino zaprasza wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym na Poranki w Multikinie. Podczas pokazów o 10.15 dzieci zobaczą "Miriam" i jej nietuzinkowe przygody.

O godz. 11.30 natomiast seanse dla dzieci powyżej 5 roku życia. Podczas pokazów o 11.30 dzieci zobaczą bohaterów swoich ulubionych bajek: "Happy Feet 2", "Piłkarzyki rozrabiają", "Piraci!", "Skubani" oraz "Uniwersytet Potworny".

Restaurant Day w Domu Edyty Stein

godz. 12.00-18.00, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny

Restaurant Day to międzynarodowe święto jednodniowych restauratorów. 17 sierpnia w  Domu Edyty Stein będzie można spróbować lokalnych produktów, poznać nietuzinkowe przepisy i wymienić kulinarne doświadczenia.

Do Domu Edyty Stein zapraszamy miłośników kuchni wegetariańskiej, mięsożerców i amatorów dobrych kaw - każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz uczty dla podniebienia, organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące - set DJ i pokaz filmu Gdy kino zasiada do stołu.

W Domu Edyty Stein gotować będą: Recta Food&Living, Cafe Dygresja, Wege Wikt, Sezon Smaku, Inspirujące K'Uli'naria.

Skradzione bicykle wracają - akcja zawieszkowa

godz. 14.00-19.00, Wyspa Słodowa

Skradzione bicykle to projekt Stowarzyszenia Homini Assumus, które reaguje na nadmierną kradzież rowerów we Wrocławiu. Do każdą niedzielę sierpnia będą m.in. zbierane  kwestionariusze, znakowane rowery czy możliwość bezpłatnej naprawy drobnych usterek.

Wyspa Gier: gry quizowe

godz. 14.00-19.00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny

W każdą niedzielę na Wyspie Słodowej wrocławianie mogą wypożyczyć dowolną grę planszową, a następnie zagrać w nią razem z rodziną lub przyjaciółmi. Co tydzień w ich ręce trafia 100 planszówek, a wśród nich gry: integracyjne, przygodowe, zręcznościowe, a także trudniejsze gry logiczne czy strategiczne. Nowością są także gry plenerowe. Udział w spotkaniach Wyspy Gier to świetna okazja, żeby zagrać w ulubione gry, a także poznać zupełnie nowe tytuły - zasady wszystkich gier tłumaczą uczestnikom kompetentni animatorzy.

Śpiewająca Wyspa, czyli wspólne śpiewanie na Wyspie Słodowej

godz. 15.00

Śpiewająca Wyspa to okazja dla wszystkich wrocławian, aby przyłączyć się do grupy śpiewających ludzi i wspólnie wykonać swoje ulubione utwory. Przy dźwiękach fortepianu śpiewamy piosenki trzech pokoleń - bliskie dzieciom, ich rodzicom i dziadkom. Na wszystkich czekają śpiewniki, akompaniator, konferansjer i nagłośnienie.

Wyspa Dzieci: rodzinne spotkanie z nauką

godz. 15.00-19.00, wstęp wolny

Wyspa Dzieci to nowy cykl spotkań przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. W każdą niedzielę można bezpłatnie wziąć udział w warsztatach artystycznych, twórczych zabawach na świeżym powietrzu, pokonać rodzinne tory przeszkód, poczytać i posłuchać bajek czy też skorzystać z porad specjalistów w zakresie poradnictwa rodzinnego. Tym razem czeka nas prawdziwe, naukowe show.

Harmonogram warsztatów

15.30-16.30 - "Latające konstrukcje, czyli jak zbudować szybki samolot?"

16.30-17.30 - "Tęczowa sfera - czy bańka mydlana stworzy dzieło sztuki?"

18.00-19.00 - "Kuchenne laboratorium" Dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w kuchennych eksperymentach, podczas których dowiedzą się, co robi sól w solniczce oraz dlaczego tłuszcz ma wielkie oka. Sprawdzą także, czy nos i język współpracują ze sobą i czy można odróżnić kryształki soli od cukru bez ich próbowania.

Stoiska/ wystawy/ pokazy

16.30-18.30 - Q-BOT, stoisko robotyki: sterowanie łazikiem marsjańskim, pokazy lotów quadrocoptera, wyścigi robotów.

 

Sportowa Wyspa : bule, football amerykański, wpinaczka, łucznictwo, przeciąganie liny

sobota-niedziela, godz. 15.00-20.00, wyspa Piaskowa, wstęp bezpłatny

Dla chętnych także: wspinaczka, przeciąganie liny oraz łucznictwo. Udostępnione są także stoiska do gry w badmintona oraz boisko do siatkówki plażowej.

Dodatkowo wyspę odwiedzi dyplomowany fizjoterapeuta, Pan Kręgosłup. Na jego stanowisku wrocławianie będą mogli skorzystać z porad oraz różnego rodzaju masaży.

W niedzielę: gra w bule, nordic walking, frisbee ultimate to tylko kilka z atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Wymagany sportowy strój, pozytywne nastawienie i dużo energii! Tego dnia gościć będzie także instruktor nordic walking, który wszystkim chętnym udzieli instruktażu na temat nordic walking oraz porad dotyczących treningu ogólnorozwojowego. Na chętnych czekać będą także łuki, stanowiska do badmintona oraz boisko przeznaczone do gry w siatkówkę plażową.

Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato - warsztaty śpiewu dla rodziców

godz.15.30-16.30, Wyspa Słodowa

Okazja, aby przy wsparciu profesjonalnych muzyków nauczyć się kołysanek i piosenek dziecięcych. Warsztaty muzyczne odbędą się w dwóch turach o godz 15.30 oraz o godz. 16.00.

W ramach Wyspy Dzieci muzycy z Narodowego Forum Muzyki pojawią się na Wyspie Słodowej. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma potrzebne materiały - słowa i nuty, aby swobodnie móc przyłączyć się do śpiewania.

Termin: 

03.08.2014 (niedziela), 15.30

03.08.2014 (niedziela), 16.00

Mecz piłkarski Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków

Stadion Wrocław, godz. 15:30

W niedzielę drużyna Śląska Wrocław zmierzy się z zespołem Cracovii Kraków w meczu 5. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Mecz rozpocznie się o godz. 15.30.

Klasyka na Wyspie Słodowej

godz. 16:30, wstęp wolny

Ty razem posłuchamy klasycznych utworów jazzowych, ale z zupełnie nowych aranżacjach. 3 sierpnia na scenie Wyspy Słodowej zaprezentuje się duet Evening FM.

Festiwal NON SOLA SCRIPTA Wrocławskie Lato Organowe

godz. 19.00, Kościół Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, bilety: 15 zł, 20 zł

Dziś Piotr Rojek - organy

KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE w składzie: Marek Mleczko - obój, Roman Widaszek - klarnet, Paweł Solecki - fagot

PROGRAM: Feliks Mendelssohn-Bartholdy I Sonata f-moll op. 65, nr 1, Felix Borowski   Sonata for Organ No. 1

Lato w synagodze pod w Synagodze pod Białym Bocianem "Małe Instrumenty"

godz. 19.00 ul. Włodkowica 5a, bilety 35/25 zł

Zespół Małe Instrumenty to bardzo unikalne zjawisko w naszej części Europy. Do tworzenia muzyki używa tylko i wyłącznie małych instrumentów - profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych, własnych konstrukcji grających i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. Obecnie Małe Instrumenty to: Paweł Romańczuk, Piotrek Łyszkiewicz, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Maciek Bączyk.

Festiwal NON SOLA SCRIPTA Wrocławskie Lato Organowe

godz. 19.00, Kościół Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, bilety: 15 zł, 20 zł

Międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej Non Sola Scripta jest cyklem koncertów o jedynej i wyjątkowej formule programowej. W różnych formach i konfiguracjach pojawia się w nich idea improwizacji. Improwizacji wokalnych , instrumentalnych w muzykowaniu zbiorowym i oczywiście organowych.

Wykonawcy:
Jarosław Ciecierski-organy
Klaudiusz Baran - akordeon

Forum Musicum 2014

niedziela, godz. 20:00, Mleczarnia, wstęp wolny

The Perfect Gentleman's Evening

Spontaniczny wieczór improwizacji przy winie - barokowa muzyka angielska. Marek Nahajowski, Paweł Iwaszkiewicz - flety podłużne, Mateusz Kowalski - viola da gamba

Wieczór przy winie i przekąskach z czasów XVIII-wiecznych dżentelmenów spędzających czas na muzykowaniu i słuchaniu zabawnych opowieści. Zabrzmią barokowe duety fletowe i muzyka na violę da gamba. Nie posiadający ściśle określonego programu koncert został pomyślany jako swobodna improwizacja,

Kino plenerowe na Wyspie Słodowej

piątek-niedziela, godz. 21.00, wstęp bezpłatny

17 sierpnia "Doktryna szoku"

Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów. W razie niepogody seanse mogą być odwołane, aktualne informacje na stronie internetowej.

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

godz. 22.00

Fontanna działa od godziny 10.00 do 22.00. O każdej pełnej godzinie można posłuchać na pergoli muzyki (pop, klasycznej, elektronicznej). W miesiącach wakacyjnych, w niedziele o godzinie 14.00 pokazy specjalnie dla dzieci. W piątki, soboty i niedziele o godz. 22.00 pokazy specjalne.

17 sierpnia - Mikro i Makrokosmos 

Rajd na orientację Izerska Wielka Wyrypa

Lubań

Impreza, która łączy w sobie sportową rywalizację z zamiłowaniem do turystyki, jest organizowana w okolicach Lubania i mogą w niej wziąć udział zarówno biegacze jak i rowerzyści.

W tym roku zawodnicy mają do wyboru aż pięć różnych tras - piechurzy mogą się sprawdzić na dystansie 20, 50 i 100 km, a rowerzyści na trasach o długości 150 lub 170 km.

Każdy z zawodników na starcie dostaje przygotowaną przez organizatorów mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. Zadaniem każdego z uczestników jest znalezienie wszystkich punktów i potwierdzenie swojej obecności na nich na specjalnych kartach. Osoby, które zrobią to w jak najkrótszym czasie, wygrywają rywalizację.

Zawody potrwają od 15 do 17 sierpnia.

 

wroclaw.pl