Wrocławscy rowerzyści zwierają szyki!

26.08.14 | 07:47

Głosowanie na projekty zgłoszone w tym roku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO) rusza 15 września. Już teraz jednak rozpoczyna się rowerowa kampania, która ma przekonać nieprzekonanych do głosowania właśnie na projekt Rowerowy Wrocław, w ramach którego miałoby powstać 10 km tras rowerowych, dzięki którym jazda jednośladem byłaby znacznie prostsza i bezpieczniejsza.

Oprócz rosnącej grupy ambasadorów, projekt poparły również znane osoby, takie jak Konrad Imiela dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, aktorka Elżbieta Romanowska, wrocławski muzyk i performer L.U.C., aktorka Teatru Polskiego Ewa Skibińska czy dyrektor TP Krzysztof Mieszkowski.

Projekt zakłada stworzenie 10 km tras rowerowych - miałyby one zostać wydzielone na części jezdni w centrum Wrocławia. fot. 10kilometrow.pl

Budżet Obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. WBO jest więc projektem nastawionym przede wszystkim na aktywizację mieszkańców, a przykład wrocławskich rowerzystów dowodzi tego, że w stolicy Dolnego Śląska to założenie jak najbardziej się spełnia. 

Rowerowe zjednoczenie 

"Rowerowy Wrocław" to oddolna inicjatywa wrocławian- zgłoszony przez nich do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego projekt #269 zakłada uzupełnienie sieci tras rowerowych w centrum. Prace nad kampanią promującą rowerowy projekt trwały od kilku miesięcy. W tym czasie zastanawiano się nad kampanią, tworzono rowerowe projekty i wizualizacje oraz rekrutowano Ambasadorów "Rowerowego Wrocławia", jak nazwali się uczestnicy projektu.

- Są wśród nas nauczyciele, pracownicy kultury, artyści, sprzedawcy, mechanicy rowerowi, krótko mówiąc osoby z różnym wykształceniem, pracujące w różnych branżach, będące w różnym wieku, ale na co dzień korzystające z roweru w mieście - mówi Ewa Bałazińska jedna z ambasadorek projektu. - Nie jesteśmy też żadną rowerową subkulturą, ani zorganizowaną grupą kontrkulturową. Jesteśmy po prostu ludźmi, którzy jeżdżą po Wrocławiu rowerem i chcą aby było to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Obecnie jest z nami blisko 200 osób. Wspólnie działamy, opowiadamy o swoich doświadczeniach, dyskutujemy. Chcemy działać, a nie narzekać. Proponujemy rozwiązania, dzięki którym wszystkim będzie jeździło się lepiej - dodaje.

Oprócz rosnącej grupy ambasadorów, projekt poparły również znane osoby, takie jak Konrad Imiela dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, aktorka Elżbieta Romanowska, wrocławski muzyk i performer L.U.C., aktorka Teatru Polskiego Ewa Skibińska czy dyrektor TP Krzysztof Mieszkowski. 

Pierwsza rowerowa akcja - zbieranie rowerów 

Pierwsza akcja ambasadorów "Rowerowego Wrocławia" została połączona z finisażem wystawy "Velodream", który odbędzie się w tę sobotę w Galerii BWA Awangarda przy ulicy Wita Stwosza. O godzinie 18.00 rozpocznie się tutaj zbiórka starych rowerów, które dzięki ambasadorom "Rowerowego Wrocławia" zostaną odnowione oraz bezpłatnie przekazane osobom wskazanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Stare, wysłużone rowery, z którymi nie wiemy co zrobić, bo żal nam je wyrzucać, a nie chce nam się ich remontować, można będzie przynosić do Galerii BWA Awangarda do 20 września. Nasi mechanicy rowerowi naprawią je i doprowadzą do odpowiedniego stanu, a następnie przekażemy je osobom, których na rower często po prostu nie stać - tłumaczy Ewa Bałazińska. - Ponadto osobom, do których trafią rowery, rozdamy zaproszenia na szkolenia w ramach Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy. Osobiście w ubiegłym roku przeszłam takie szkolenie i od tego czasu z roweru praktycznie nie zsiadam. Mamy nadzieję, że rower plus szkolenie pozytywnie wpłynie na osoby, które je otrzymają, a co najważniejsze one również zadbają o swoje bezpieczeństwo. 

Sobotnia akcja będzie dopiero początkiem, bo wolontariusze projektu #269 szykują kolejne wydarzenia dla całych rodzin. - Będziemy obecni na festynach, zorganizujemy parady rowerowe. Chcemy, żeby o rowerach we Wrocławiu się mówiło - dodaje ambasadorka. 

Przypomnijmy, głosowanie na projekty zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa od 15 do 29 września. Każdy może wziąć w nim udział i nie trzeba być zameldowanym we Wrocławiu.

 

wroclaw.pl