Jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach WBO?

27.08.14 | 15:51

Najprawdopodobniej w tym roku pod głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego trafi 315 projektów. Ostateczną listę poznamy po wrześniowej (4 września) sesji Rady Miejskiej. Wrocławianie będą mogli zagłosować m.in. na projekty budowy nowych ścieżek rowerowych, placów zabaw, czy Bike Parku.

Znamy już listę projektów, które najprawdopodobniej trafią pod głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.  - Lista to załącznik do projektu uchwały, którą do Rady Miejskiej złożył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Jeżeli radni 4 września przyjmą w niezmienionej formie uchwałę, to w głosowaniu weźmie udział 315 projektów - wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, koordynator Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Lista projektów, które najprawdopodobniej trafią pod głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - KLIKNIJ, ABY POBRAĆ.

To, ile projektów zostanie zrealizowanych, zależy wyłącznie od mieszkańców. Do dyspozycji jest 20 mln złotych. - Wartość projektów wacha się między 5 tys. zł, a 1,5 mln. Szacujemy, że w ramach tej kwoty zostanie zrealizowanych ok. 90 projektów - mówi Bartek Świerczewski.

Zespół Opiniujący, rekomendując prezydentowi Wrocławia projekty, które powinny zostać poddane pod głosowanie, negatywnie zaopiniował prawie 170 projektów. Stało się tak z trzech powodów:

  • Projekty zostały wycofane przez samych liderów.
  • Projekty są już realizowane przez miasto w ramach standardowych działań inwestycyjnych, lub są planowane do realizacji w najbliższych miesiącach.
  • Z przyczyn formalnych. Chodzi tu na przykład o projekty, które zakładały zagospodarowanie terenu, który nie był własnością miasta lub został przeznaczony do sprzedaży.

W ramach WBO 2014 pod głosowanie nie będą poddane dwa projekty, o których głośno było w mediach.  - Chodzi o pomysł stworzenia pasów na Rondzie Reagana. Komisja odrzuciła to rozwiązanie ze względów formalnych. Zdaniem urzędników z Wydziału Inżynierii Miejskiej było by to zbyt niebezpieczne. Drugi projekt to utworzenie rejestru umów zawieranych przez Urząd Miasta - mówi koordynator WBO. W tym przypadku urzędnicy już pracują już nad stworzeniem takiego rejestru w ramach nowego, scentralizowanego rozwiązania informatycznego do zarządzania miejskimi finansami.

Do końca przyszłego tygodnia urzędnicy uzupełnią na stronie: Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego m.in. opisy projektów, ich lokalizacje oraz dodadzą uzupełnione przez liderów załączniki.  - W trakcie konsultacji z liderami okazywało się, że projekt jest możliwy do realizacji, ale w innej niż zakładano początkowo lokalizacji. Tak było choćby z parkiem dla psów opisanym w projekcie nr 161. Zależy nam na tym, aby od 5 września wszyscy zainteresowani mogli zapoznawać się ze zaktualizowanymi projektami - informuje Bartłomiej Świerczyński.

 

wroclaw.pl