Poszukiwany gwałciciel wpadł w ręce policji

30.08.14 | 15:03

Współpraca policjantów z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu z funkcjonariuszami brytyjskiej policji pozwoliła na zatrzymanie 28-letniego mężczyzny podejrzanego o gwałt.

Funkcjonariusze Metropolitan Police w Londynie nawiązali współpracę z policjantami Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w celu zatrzymania obywatela Polski podejrzewanego o przestępstwo seksualne. Do całego zdarzenia miało dojść na terenie Londynu. Jak wynikało z informacji przekazanej funkcjonariuszom z dolnośląskiej komendy podejrzenia prowadziły do osoby, która zamieszkiwała teren naszego województwa.

W związku z tą sprawą zorganizowano dwa spotkania robocze w Polsce, na których wymieniono informacje i ustalano szczegóły dalszych czynności prowadzonych przez obie strony. Do Wrocławia przyjechali policjanci z Wielkiej Brytanii, Oficer Łącznikowy oraz przedstawiciel ambasady. Dolnośląscy funkcjonariusze wykonali wiele czynności mających na celu potwierdzenie i sprawdzenie informacji pochodzących od kolegów z Londynu. Zabezpieczano na terytorium naszego województwa dowody potwierdzające możliwość popełnienia tego czynu przez obywatela Polski.

Tak zebrane materiały zostały przesłane do Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie po ich analizie został wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

Kryminalni ustalili aktualne miejsce pobytu i zatrzymali mieszkańca powiatu oleśnickiego podejrzanego o ten czyn. Pod koniec sierpnia 2014 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu postanowił przekazać obywatela polskiego z terytorium Polski do Wielkiej Brytanii, do dyspozycji Sądu Pokoju w Westminster. Jednocześnie Sąd Okręgowy postanowił zastosować wobec wymienionego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 1 miesiąca w celach ekstradycyjnych.

Według prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii mężczyźnie może grozić kara nawet dożywotniego pobawienia wolności.