Złodzieje okradający dolnośląskie parafie zostali zatrzymani

03.09.14 | 16:10

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mężczyznom, zatrzymanym przez dolnośląskich policjantów, a podejrzanym o liczne włamania do plebanii znajdujących się przy kościołach parafialnych i kradzieże.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne włamania do plebanii znajdujących się przy kościołach parafialnych, a także kradzieże znajdującego się tam mienia. Sprawcy działali na terenie województwa dolnośląskiego i województw ościennych. Podejrzani, to mieszkańcy Lubina, w wieku 26 i 27 lat. Obaj zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Jak wynika z ustaleń policjantów, podejrzani włamywali się do pomieszczeń głównie podczas odprawianych w tym czasie mszy porannych lub popołudniowych. Sprawcy wpadli w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku, w wyniku realizacji przeprowadzonej na terenie powiatu trzebnickiego, gdy włamali się tam do kolejnej plebanii.

W samochodzie, którym poruszali się mężczyźni, policjanci znaleźli skradzione pieniądze oraz dokumenty. W miejscach zamieszkania zatrzymanych, funkcjonariusze odnaleźli też inne przedmioty, skradzione w wyniku włamań do innych plebanii. Łupem sprawców padały głównie pieniądze, zegarki, telefony komórkowe i biżuteria. Jak ustalono, jeden z zatrzymanych mężczyzn, aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności za inne, wcześniej popełnione przestępstwa. Włamań do pomieszczeń plebanii dokonywał razem z kompanem, przebywając na przepustkach z zakładu karnego

Policjanci podejrzewają zatrzymanych, o co najmniej 25 tego typu przestępstw, dokonanych w różnych miejscach. Obaj mężczyźni usłyszeli już w tej sprawie zarzuty o przestępstwa zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani, na wniosek prokuratury, zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Obecnie funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym m.in., czy zatrzymani nie mają na koncie jeszcze innych podobnych przestępstw.

 

wroclaw.pl