Bez samowolek na Wyspie Słodowej

16.09.14 | 14:48

We Wrocławiu pogoda sprzyja plenerowemu wypoczynkowi i imprezom pod chmurką. Nic dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się pomysły, aby spotkać się większą grupą w różnych miejscach w naszym mieście. Prym wiedzie ukochana przez studentów Wyspa Słodowa. Jednak, aby zorganizować tam imprezę, trzeba spełnić szereg wymogów.

Ostatnio na jednym z portali społecznościowych pojawiło się wydarzenia namawiające do studenckiego świętowania na wyspie. Wyznaczono także datę i godzinę imprezy. Szybko lista chętnych przekroczyła tysiąc osób i tym samym wydarzenie zyskało rangę imprezy masowej. A na organizację takiej, potrzeba, między innymi, zgody władz miasta i pozytywnych opinii służb mundurowych. Tymczasem organizatorzy nie powiadomili o tym ani władz, ani Wydziału Zieleni Miejskiej, ani też policji, straży miejskiej czy chociaż straży pożarnej. - Nie mamy takiego zgłoszenia. Nikt nie powiadamiał nas nawet o chęci takiej plenerowej imprezy - mówi Agata Jurczyk z zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. - Jest to spontaniczny pomysł, który może wymknąć się spod kontroli - dodaje.

Do podobnej akcji doszło kilka miesięcy temu w Krakowie. 23-letnia Anna K. w kwietniu zorganizowała nielegalną imprezę plenerową na krakowskim Zakrzówku. Na zwołane przez Facebooka "ognisko kwietniowe" przyszło ponad 20 tysięcy osób. Impreza szybko wymknęła się spod kontroli. Doszło do wielu bójek, jeden z uczestników spadł ze skarpy i z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Organizatorka została skazana na karę grzywny. Sędzia, uzasadniając wyrok, stwierdził, że każdy, kto organizuje imprezę masową, jest niejako moralnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo, zdrowie i życie jej uczestników. Wcześniej musi więc podjąć odpowiednie kroki wykazane w ustawie. Uzyskać pozwolenie od gminy oraz opinię od odpowiednich służb, takich jak policja czy straż pożarna. Musi też pamiętać, że w razie niebezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie możliwości dojazdu karetek pogotowia, wozów straży pożarnej i policji.

A jak zgodnie z prawem zorganizować imprezę na Wyspie? Pierwszym krokiem powinno być przedstawienie szczegółowego planu, programu i największych atrakcji w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Kiedy urzędnicy wyrażą zgodę na organizację, wtedy trzeba powiadomić o niej Centrum Zarządzania Kryzysowego. I to najpóźniej miesiąc przed całym wydarzeniem. Konieczne są także pozytywne opinie policji, straży pożarnej i straży miejskiej.

O tym, że młodość ma swoje prawa i musi się wyszaleć, wiadomo od zawsze. Jednak warto pamiętać, aby ta spontaniczność nie doprowadziła do złamania prawa.

 

wroclaw.pl