Papierowe karty pacjentów pójdą do lamusa

18.09.14 | 07:43

Zamiast zabierać z sobą do lekarza wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie czy USG, wkrótce lekarz - przy pomocy internetu - będzie mógł sam sprawdzić historię choroby pacjenta. We Wrocławiu powstało największe w Polsce miejsce, gdzie będą zgromadzone dane medyczne pacjentów.

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych już gotowe

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych wyrosło w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. Centrum jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i największym w Polsce ośrodkiem, w którym mogą być gromadzone, przetwarzane, udostępniane i archiwizowane dane medyczne pacjentów z całego kraju. Dlaczego takie centrum powstało?

E-kartoteka ma pomóc pacjentom

- Jego utworzenie ma związek z ustawowym obowiązkiem wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Od 1 sierpnia 2017 roku dane pacjentów mają być dokumentowane wyłącznie w formie elektronicznej - wyjaśnia Anna Smycz-Michalak, rzeczniczka Data Techno Park. Dzięki temu, że e-dokumentacja będzie mogła być przechowywana w tzw. "chmurze" w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych - szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie nie będą musiały inwestować w zakup, utrzymanie i zabezpieczenie własnych systemów informatycznych - dodaje.

- Medyczne Centrum Przetwarzania Danych nie tylko odciąży szpitale, które nie będą musiały rozbudowywać infrastruktury informatycznej i przechowywać dokumentacji medycznej przez dziesiątki lat, ale też zagwarantuje najwyższej klasy zabezpieczenia. Dzięki temu dane pacjentów nie dostaną się w niepowołane ręce - podkreśla Marek Girek, prezes Data Techno Park.

Skorzystają na tym również pacjenci. Nie będą musieli na każdą wizytę do lekarza zabierać ze sobą historii choroby (np. wyników badań, zdjęć rentgenowskich, zapisów z tomografu). Uprawniony lekarz, mając dostęp do internetu, będzie mógł z każdego miejsca sięgnąć do elektronicznej kartoteki pacjenta umieszczonej w "chmurze" w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych.

W MCPD znajdzie się docelowo 512 szaf serwerowych, z których każda może zmieścić do 42 serwerów. Centrum ma niezależne systemy zasilania, dzięki czemu nie ma obaw, że nagła awaria spowoduje utratę danych. Prąd do budynku doprowadzają dwie niezależne linie energetyczne (każda po 10 megawatów). MCPD ma także własny generator prądu zasilany paliwem, który jest w stanie wytworzyć energię mogącą oświetlić średniej wielkości osiedle mieszkaniowe i zapewnić pracę Centrum w przypadku awarii systemów podstawowych.

Koszt całej inwestycji wyniósł 230 mln złotych, w tym 85 proc. środków to dofinansowania z UE.

 

wroclaw.pl