Policyjna akcja "Znicz 2014"

02.11.14 | 14:06

Dolnośląscy policjanci prowadzą wzmożone działania w ramach akcji, "Znicz 2014", które ukierunkowane są głównie na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich w związku z Dniem Wszystkich Świętych. Dziś wiele osób wraca do domu po świątecznym weekendzie. Uważajmy na drodze!

Funkcjonariusze ruchu drogowego jak, co roku czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących na cmentarze. Policjanci sprawdzają m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach.

Funkcjonariusze prewencji patrolują okolice cmentarzy i tereny przykościelne, gdzie w razie potrzeby będą wskazywali drogę, kierowali ruchem oraz służyli wszelką pomocą kierowcom i pieszym. Natomiast policjanci pionów operacyjnych obejmą swoim nadzorem miejsca, w których mogłoby dochodzić do kradzieży mienia.

Listopad to miesiąc wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. W tym czasie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego też kilkuset policjantów więcej niż, na co dzień będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach Dolnego Śląska i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich. Policjantów prewencji, ruchu drogowego oraz pionów operacyjnych spotkamy głównie w okolicach cmentarzy parafialnych i dużych nekropolii miejskich. Również, pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnym nadzorem objęte zostaną drogi dojazdowe do cmentarzy (ulice i drogi na terenie miast oraz województwa). Szlaki komunikacyjne będą także monitorowane przez funkcjonariuszy w razie potrzeby z powietrza.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Byśmy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu naszej podróży i wrócili do domu, policjanci z drogówki przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy kierowca powinien przestrzegać. Poruszając się pojazdem, należy między innymi:

  • dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze,
  • nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi,
  • utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami,
  • używać świateł mijania,
  • stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci - foteliki, siedziska,
  • zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w tych dniach, w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu!

Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek.

Akcja Znicz potrwa do poniedziałku - 3 listopada.

 

wroclaw.pl