Po Wszystkich Świętych startuje budowa świateł na pl. Kościuszki

03.11.14 | 11:00

Początkowo start budowy świateł na pl. Kościuszki planowano na środę, 29 października, jednak ostatecznie ruszy dzisiaj - 3 listopada. W związku z tym pojawią się pierwsze, na razie drobne, zmiany w organizacji ruchu.

Nowa sygnalizacja powstanie na placu utworzonym na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Kościuszki. Światła mają znacznie poprawić sytuację pieszych w tamtym rejonie. Do tej pory było tak, że w godzinach szczytu na skrzyżowaniu ruchem musiała kierować policja.

Drogowcy mają wejść na budowę w poniedziałek 3 listopada, jednak już rozstawili znaki informujące o planowanych ograniczeniach w parkowanie na jednym fragmencie placu przed KDM. Dotyczy to miejsc parkingowych na jednej z ćwiartek (konkretnie południowo-zachodniej przy Banku Zachodnim). Powstanie tam zaplecze budowy i skład materiałów budowlanych.

- Pierwszy etap robót obejmuje wykonanie tzw. przecisków pod ulicą Świdnicką, aby przejść z okablowaniem, które zasili zaprojektowaną sygnalizację bez konieczności rozkopywania jezdni - wyjaśnia Ewa Mazur, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Przeciski będą wykonywane z chodników oraz wysepek zlokalizowanych w obrębie placu. W pierwszej kolejności zajęte pod plac budowy zostaną chodniki po stronie zachodniej placu (po stronie ćwiartek z Bankiem Zachodnim oraz kawiarnią Tutti Frutti - Hortex).

Piesi będą w tym czasie korzystali z chodników znajdujących się w zieleńcach zlokalizowanych w obrębie każdej z ćwiartek. Ten etap prac potrwa przynajmniej kilka tygodni.

O kolejnych etapach robót ZDiUM będzie informował na bieżąco. Chodzi o kolejne prace i organizację ruchu zastępczego dla budowy ścieżki rowerowej, reorganizację ruchu na ćwiartce pod Hortexem oraz na ulicy Kościuszki.

Poza nową sygnalizacją wykonawcy będą musieli zainstalować też kamery do detekcji pojazdów, włączyć sygnalizatory do systemu ITS a także wykonać fragment drogi rowerowej.
Pojawią się tam też nowe znaki i azyle dla pieszych. Projekt zakłada montaż na przejściu płytek typu "Stop" oraz obniżenie krawężników.

Wykonawcą robót jest  EQOS Energie (dawniej Apline Energie) ze Świdnicy. Realizacja inwestycji potrwa do końca stycznia 2015r. z wykonaniem pełnego oznakowania poziomego (dwukolorowe przejścia dla pieszych oraz droga rowerowa) do końca kwietnia 2015. Koszt inwestycji to 1,72 mln. zł.
Inwestycje mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych, ale i upłynnić nieco ruch w tamtym rejonie.

 

wroclaw.pl