Bez tych formalności nie zagłosujesz

03.11.14 | 17:01

16 listopada, w wyborach samorządowych zdecydujemy o wyborze prezydenta miasta, rady miejskiej i sejmiku województwa dolnośląskiego. Ale, uwaga - zostało niewiele czasu by móc zagłosować przez pełnomocnika lub dopisać się do spisu wyborców.

By wziąć udział w wyborach i oddać głos należy pamiętać o dopełnieniu następujących formalności:

do 7 listopada można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Za pośrednictwem pełnomocnika mogą głosować wyborcy niepełnosprawni oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat. Głosowanie przez pełnomocnika i wnioski do pobrania.

 do 11 listopada (ponieważ jest to dzień wolny, obowiązujący termin to 12 listopada) można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Wzór wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Co prawda formalnie dopisać się do rejestru wyborców można do 12 listopada, ale urzędnicy na sprawdzenie wniosku i wydanie decyzji mają 3 dni - problem w tym, że15 listopada przypada w sobotę, więc w praktyce piątek będzie ostatnim dniem.

Dlatego urzędnicy zajmujący się tymi sprawami apelują by nie zostawić formalności na ostatnią chwilę - tym bardziej, że już w kolejce na rozpatrzenie czeka 300 wniosków o wpis do rejestru wyborców.

Uwaga w tych wyborach nie wydaje się zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania - jest to zasadnicza różnica w stosunku do wyborów: na prezydenta RP, do Sejmu i Senatu czy do europarlamentu. Na przykład student uczący się we Wrocławiu, by wziąć udział w wyborach samorządowych 2014 - musi albo pojechać tam gdzie jest zameldowany lub dopisać się do rejestru wyborców we Wrocławiu. Ale, to nie jest takie proste. Musi udowodnić, że spełnia warunki stałego zamieszkiwania pod wskazanym adresem we Wrocławiu. Dowodami potwierdzającymi fakt stałego zamieszkiwania mogą być np. tytuł prawny do lokalu (akt własności, umowa najmu), rachunki za prąd lub gaz dotyczące zamieszkiwanego lokalu albo zeznania świadków.

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności - Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 8:00 do 15:15.

Długi listopadowy weekend

We wtorek, 11 listopada obchodzone będzie Święto Niepodległości i z tego powodu 10 listopada może być, w niektórych miejscach dniem wolnym od pracy. W poniedziałek 10 listopada Urząd Miejski Wrocławia będzie pracował normalnie, będzie można więc załatwić niezbędne formalności związane z wyborami.

 

wroclaw.pl