Świńskie towarzystwo w zoo

09.11.14 | 12:01

Dwie pary tagua, ssaków podobnych z wyglądu do dzika trafiły do wrocławskiego zoo. To gatunek pekari, który jest na wyginięciu ze względu na kłusownictwo i niszczenie środowiska.

Świniowate zwierzaki można już zobaczyć na wybiegu. W naturalnym środowisku zamieszkują wyłącznie Gran Chaco - niskie lasy położone jedynie na fragmentach terytoriów Boliwii, Argentyny i Paragwaju. Już w momencie odkrycia był to gatunek bardzo rzadki, a sytuacja w naturze stale się pogarsza. Kolejne fragmenty Chaco zamieniane są w uprawy soi i pastwiska, a liczebność tagua spadła już poniżej 5000 osobników.

Już od lat 80. amerykańskie ogrody zoologiczne wspierają ochronę tego gatunku w Paragwaju. Zaczęto również budować populację poza krajami naturalnego występowania. Do USA przesłano 10 zwierząt, a do grona hodowców stopniowo dołączają kolejne ogrody. W ramach amerykańskiego programu SSP wybrano także 2 europejskie ogrody zoologiczne - Berlin i Wrocław. Od czwartku minionego tygodnia mamy już dwie pary. Miejmy nadzieję, że niedługo to stadko powiększy się drogą naturalną.

 

wroclaw.pl