Powieś flagę

10.11.14 | 12:17

Białe zawsze u góry, czerwone na dole - wieszanie flagi państwowej niby rzecz prosta, ale czasami sprawia kłopot. Problem mają nieraz zwykli obywatele, urzędnicy, ale także hotelarze. Przy okazji Dnia Niepodległości, warto pamiętać o podstawowych zasadach.

Gdy flaga wisi poziomo - biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.

Kłopoty zaczynają się, gdy flag jest kilka, np. przed hotelem czy w kościołach.

- Zasada jest prosta - mówi Mariusz Cieśla, kierownik wrocławskiego Arsenału. - Polska flaga ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju, kościelną, watykańską, Unii Europejskiej czy flagą firmową.

Jak ustalić pierwszeństwo flag?

- Gdy są dwie, to flagę polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Muszą być tej samej wielkości, a maszty tej samej wysokości - tłumaczy Mariusz Cieśla, kierownik wrocławskiego Arsenału.

Gdy są trzy, to najważniejsza jest ta w środku i to ona jest biało-czerwona. Druga co do ważności jest po lewej stronie.

Przy czterech najważniejsza jest skrajna prawa.

W przypadku pięciu - flaga Polski powinna znajdować się w środku.

Gdy jest sześć lub więcej, flaga Polski powinna zajmować miejsca po prawej i lewej stronie (obydwa krańce).

Jaka? Może biało-czerwona z orłem?

- Flaga jest jedna: biało-czerwona. Kropka, koniec. Z orłem to bandera - podkreśla Mariusz Cieśla.

Tak więc flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla niektórych instytucji, np. portów morskich i lotniczych. Używają jej polskie instytucje państwowe za granicą.

Jeśli już wiemy, jaką flagę zawiesić, to ważne jest - gdzie. I tu uwaga, zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów rządowych - np. urzędów wojewódzkich.

I na koniec warto pamiętać, że flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.

 

wroclaw.pl