Święto Niepodległości we Wrocławiu

11.11.14 | 08:50

Marszałek Piłsudski będzie pozdrawiać przechodniów z bryczki, a wolontariusze rozdawać Wrocławianom okolicznościowe kotyliony i naklejki. Ulicami przejdzie radosna parada, zabrzmią patriotyczne pieśni - tak od lat świętuje się we Wrocławiu Święto Niepodległości.

W tym roku 11 listopada będziemy obchodzić 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Radosna parada tradycyjnie przemaszeruje przez centrum miasta, nie zabraknie okolicznościowych wydarzeń.

Oficjalne uroczystości na pl. Gołębim

Najpierw jednak odbędą się oficjalne uroczystości, w których udział wezmą przedstawiciele władz województwa i miasta, kombatanci, żołnierze i mieszkańcy Wrocławia. Obchody o godz. 10 rozpocznie msza św. celebrowana przez arcybiskupa Józefa Kupnego w bazylice św. Elżbiety. Stamtąd uczestnicy przejdą na pl. Gołębi, by o godz. 11 wziąć udział w uroczystym apelu niepodległościowym.

Przed apelem wolontariusze: harcerze i seniorki z Wrocławskiego Centrum Seniora z grupy "Rekonstrukcje sukien dawnych" będą wręczać wrocławianom prezenty, czyli kotyliony i naklejki okolicznościowe.

O godz. 12.30 z Rynku wyruszy XIII Radosna Parada Niepodległości, jej uczestnicy przejdą ulicami pl. Solny, Ruska, Kazimierza Wlk. Pl. Dominikański, Wita Stwosza, Rynek.

O godz. 13.30 rozpoczną się pokazy w wykonaniu przedstawicieli Szkoły Szabli Polsko-Węgierskiej oraz uczniów i absolwentów Szermierczej Szkoły Sportowej Nr 85 we Wrocławiu. W programie także ogłoszenie wyników konkursu na najlepiej przebrane drużyny w paradzie, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych, salwa honorowa na cześć Święta Niepodległości Bractwa Kurkowego.
Na pl. Solnym stanie miasteczko harcerskie, będzie też można obejrzeć wystawę prac dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół i placówek oświatowych w ramach XIII edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości.

Program imprezy:

Godz. 10.00 - Msza Św. w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Elżbiety celebrowana przez J.E. Abp. Józefa Kupnego

Godz. 11.30 - uroczysty apel niepodległościowy z udziałem uczniów wrocławskich szkół oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych

Godz. 12.30 - XIII Radosna Parada Niepodległości z udziałem seniorek w sukniach dawnych (przemarsz ulicami: Pl. Solny, Ruska, Kazimierza Wlk. Pl. Dominikański, Wita Stwosza, Rynek)

Godz. 13.30 - pokazy w wykonaniu przedstawicieli Szkoły Szabli Polsko-Węgierskiej oraz uczniów i absolwentów Szermierczej Szkoły Sportowej Nr 85 we Wrocławiu,
- ogłoszenie wyników konkursu na najlepiej przebrane drużyny w paradzie,
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych,
- salwa honorowa na cześć Święta Niepodległości Bractwa Kurkowego.

11/11 WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM

Na obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprasza CK Agora przy ul. Serbskiej 5a. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Początek o godz. 15.

W programie znajdą się m.in.: koncerty z pieśniami i piosenkami z różnych okresów historii Polski, traktującymi o niepodległości, patriotyzmie a także wolności w szerszym kontekście. Koncerty rozpoczną piosenki "Jesteśmy Polakami" oraz "Warszawo ma" w wykonaniu maluchów z zespołu CHOCHLIKI, a następnie tradycyjne pieśni zaśpiew chór ASTER.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na degustację grochówki prosto z kotła. Będzie też turniej edukacyjnych gier historycznych IPN a także rodzinne warsztaty plastyczne - będzie można wykonać biało-czerwone kotyliony w formie rozetek oraz wspólnie stworzyć makietę bitwy - uformować z gliny żołnierzy, konie, oraz elementy sprzętu wojskowego, które zostaną umieszczone na kartonowym modelu terenu.

Można też przynieść torby płócienne oraz koszulki - przy użyciu prasy drukarskiej i linorytu będzie możliwość odbicia symboli orła oraz jabłka. Pod okiem rysownika Szymona Teluka zainteresowani zmierzą się z własnym wizerunkiem w czapce powstańca.

Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pt. ORZEŁ BIAŁY. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

O godz. 18 obchody Narodowego Święta Niepodległości w CK AGORA zakończy koncert zespołu Warszawskie Combo Taneczne. Grupa postanowiła ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół wystąpi w składzie: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki, Wojtek Traczyk, Tomasz Duda, Lesław Matecki.

wROCK for Freedom - Dzień Niepodległości 2014

Z okazji Dnia Niepodległości w Hali Stulecia wystąpią IRA i Perfect. Koncert "wROCK for Freedom - Dzień Niepodległości" organizowany jest z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjna już impreza gromadzi co roku tysiące fanów z wszystkich pokoleń i zawsze gwarantuje świetną zabawę przy przebojach gwiazd polskiego rocka. Początek koncertu o godz. 17. Bilety: miejsca stojące 50 zł - przedsprzedaż, 60 zł - w dniu koncertu, miejsca siedzące (amfiteatr): 60 zł - przedsprzedaż, 70 zł - w dniu koncertu, wejściówki (studenci i uczniowie - płyta): 35 zł - przedsprzedaż, 40 zł - w dniu koncertu

 

wroclaw.pl
global.quiz
 / Foter / CC BY