Lekarze nie będą przyjmować po 1 stycznia?

30.12.14 | 14:05

Resort zdrowia nie dogadał się z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Część gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu we Wrocławiu będzie nieczynna po 1 stycznia 2015 r. W nagłych przypadkach pacjenci będą musieli udać się do izb przyjęć lub SOR-ów w szpitalach. W niektórych będą dyżury - lekarze przyjmować będą tylko ostre przypadki. 

Dziś, we wtorek o godz. 18.00, lekarze spotykają się we Wrocławiu w sprawie kontraktów na 2015 r. 

Fiaskiem zakończyły się poniedziałkowe rozmowy ministra zdrowia z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie kontraktów na 2015 r. - Lekarze eskalują żądania - mówi Bartosz Arłkowicz, minister zdrowia. - To minister zdrowia zerwał negocjacje - twierdzi Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego.

Chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu. Uzależniają otwarcie gabinetów w 2015 r. od uwzględnienia przez resort zdrowia ich warunków. Większość lekarzy, którzy nie podpisali dotąd umowy z NFZ, to właśnie lekarze należący do Porozumienia Zielonogórskiego. Na Dolnym Śląsku jest ich około 40 procent.  

Pracują, nie pracują lub tylko nagłe przypadki

W niektórych wrocławskich przychodniach na drzwiach gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu pojawiły się kartki z informacjami dla pacjentów: "Z przykrością informujemy, że nasza przychodnia będzie nieczynna od 1 stycznia do odwołania". Są przychodnie, które jeszcze nie podjęły decyzji, czy i jak będą pracować.

We Wrocławiu większość dużych przychodni zatrudniających lekarzy pierwszego kontaktu w nowym roku pracuje normalnie i będzie rejestrować pacjentów. Są to m.in. przychodnie:

  • Ziemo-Vita (ul. Ziemowita 1/9)
  • NZOZ Multimedyk (pl. Maxa Borna 1-3) i NZOZ Multi-Medyk, pl. św. Macieja 8)
  • Practimed (Pabianicka)
  • Medicor  (ul. Trzebnicka)
  • Przychodnia Nowy Dwór (ul. Nowodworska 91a)
  • Starmed (ul. Młodych Techników 7)
  • Wojewódzka Przychodnia POZ (ul. Dobrzyńska 25)
  • ZOZ Psie Pole (Brücknera 47-49)
  • ZOZ Psie Pole (Szałwiowa 21)
  • Provita (Bierutowska 63)

W przychodni Zawidawie II ( ul. Inflancka), Zawidawie (ul. Zatorska), Zawidawie (ul. Wejherowska), Zawidawie (ul. Krzywoustego) pacjenci do lekarzy będą przyjmowani tylko w nagłych przypadkach.

Od Nowego Roku nie będą pracowały natomiast np. przychodnia:  NZOZ Krynica (Krynicka 20/22), Broch-med. (ul. Węgierska 6), Pro-med (ul. Koszarowa 5), Pro-med (ul. Gwarna 6), przychodnia Vita (ul. Moniuszki 10), NZOZ Zdrowia (ul. Olszewskiego 23 b). Najprawdopodobniej zamknięta też będzie przychodnia Śródmieście  (ul. Sienkiewicza 37/39).

Przybędzie zadań

Lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej chodzi o pakiet onkologiczny, który zacznie obowiązywać od 2015 r. Ma on ułatwić dostęp pacjentów do diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zdaniem lekarzy jest on niedopracowany i narzuca im zlecanie i wykonywanie dodatkowych i kosztownych badań bez przyznania dodatkowych pieniędzy. Chodzi im też o to, że od nowego roku  będą musieli wypisywać skierowania do dermatologa i okulisty.

- Ja rozumiem lekarzy rodzinnych. Dopiero 5 grudnia dowiedzieli się, że np. przejmą od nas część pacjentów z poradni diabetologicznych, endokrynologicznych czy kardiologicznych. Mają ostatni moment, aby wynegocjować lepsze warunki, tym bardziej że od sześciu lat mają te same stawki za leczenie - uważa Maciej Sokołowski, dyrektor specjalistycznej przychodni Centrum Medyczne Dobrzyńska.

Jak informuje NFZ, wszystkie wrocławskie szpitale i lekarze specjaliści podpisali umowy na 2015 r.

 

wroclaw.pl