Tu można przebadać się alkomatem

01.01.15 | 05:04

Przychodzą indywidualnie i w grupach. Nierzadko elegancko ubrani, pod krawatem i w drogich garniturach. Biorą alkomat i dmuchają. Wolą sprawdzić promile zanim wsiądą za kierownicę. Badania alkomatem wykonywane są bezpłatnie, siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym (WrOPON) przy ul. Sokolniczej 14-18 (dawna Izba Wytrzeźwień).

W tym roku z bezpłatnych badań alkomatem w ośrodku skorzystało prawie 1000 osób. Chętnych nie brakuje, bo ośrodek ma dobrą lokalizację. W centrum miasta, tuż obok placu Jana Pawła II, niedaleko do Rynku i wielu restauracji czy barów.

Badanie alkomatem jest bezpłatne i anonimowe. Przez 24 godziny na dobę badana jest trzeźwość w wydychanym powietrzu za pomocą atestowanego alkomatu (ustniki są jednorazowe). A na prośbę osoby badanej wydawany jest wydruk z wpisanym nazwiskiem.

Na badanie alkomatem w sylwestra jest kolejka chętnych

Najwięcej chętnych, by skorzystać z bezpłatnych badań alkomatem, jest w sylwestra i Nowy Rok. 1 stycznia tego roku w kolejce stało aż 80 osób.

- Jak tym razem sytuacja się powtórzy i będziemy mieć tylu chętnych w Sylwestra, to udostępnimy dodatkowy alkomat - zapewnia Stanisław Grzegorski, dyr. Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Badanie alkomatem po imprezie

Na co dzień z bezpłatnych badań alkomatem korzystają ci, którzy wiedzą, że są na lekkim rauszu i chcą sprawdzić czy mogą wsiąść za kierownicę.

- Przychodzą i proszą o zbadanie alkomatem. Ostatnio było czterech eleganckich panów z Warszawy, którzy we Wrocławiu bawili się na firmowej imprezie integracyjnej. Chcieli być pewni, że mogą wracać samochodem - mówi Stanisław Grzegorski.

Alkomat przed pracą

Ale są i tacy, którzy robią badanie alkomatem przed pójściem do pracy. Mówią, że wracają z imprezy, trochę wypili i wolą się przekonać czy mają jeszcze promile w organizmie. Chętnych nie brakuje z obawy przed konsekwencjami. Coraz częściej pracodawcy sami wykonują badania alkomatem, szczególnie dotyczy to branży budowlanej.

Po badaniu alkomatem nie zatrzymują

Pracownicy WrOPONu podkreślają, że nie ma obawy, że jak ktoś przyjdzie pijany to położą go na łóżku, zapną pasami i zatrzymają do wytrzeźwienia.

- Osoby, które zgłaszają się na badanie, a są pod wpływem alkoholu nie zostają zatrzymane na Dziale Izby Wytrzeźwień - podkreśla kierownik.

Gdzie we Wrocławiu można bezpłatnie wykonać badanie alkomatem?

Coraz częściej alkomaty montowane są w restauracjach i pubach. Badanie alkomatem możne zrobić samemu. Urządzenie kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale ważne jest by było odpowiednio sprawne technicznie - kalibracja alkomatu kosztuje ok. 50 zł.

Teoretycznie bezpłatne badanie alkomatem można zrobić na każdym komisariacie policji, w praktyce ze względów technicznych, nie zawsze jest to możliwe.

- Alkomat może być wykorzystywany przez policjantów w terenie. W takiej sytuacji na badanie trzeba poczekać - tłumaczy nadkom. Krzysztof Zaporowski z biura prasowego KWP we Wrocławiu.

Straż Miejska we Wrocławiu nie prowadzi badań alkomatem.

Ile może wypić kierowca?

Kierowca, który ma między 0,2 i 0,5 promila alkoholu i prowadzi samochód, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5 tys. zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Ci, którzy mają powyżej 0,5 promila, popełniają przestępstwo i może grozić im dwa lata więzienia.

 

wroclaw.pl