Premiery kinowe we Wrocławiu

09.01.15 | 14:30

Na co do kina w ten weekend? Zobacz, jakie filmy wchodzą na ekrany kin.

"Foxcatcher"

Bennetta Millera, reżysera filmu, widzowie znają ze świetnego "Moneyball" z Bradem Pittem. "Foxcatcher" również rozgrywa się z świecie sportu i również czerpie z autentycznych wydarzeń, a dramat trójki bohaterów jest tak zręcznie, wiarygodnie i poruszająco rozegrany, że o filmie mówi się jako o oscarowym pewniaku.

Milioner zakłada klub sportowy, tytułowy Foxcatcher. Trafiają do niego bardzo zdolni bracia Schultz, najpierw młodszy Mark, potem starszy Dave. Atmosfera między trójką bohaterów stopniowo gęstnieje. Bracia mają relację synowsko-ojcowską i zarazem naznaczoną rywalizacją. Dave jest dojrzały, opanowany, Mark - wycofany i niepewny siebie, ich sponsor - wściekle spragniony sukcesu swoich zawodników. Zawikłana konstrukcja splatających się wzajemnych oczekiwań, frustracji i ambicji tworzy fabułę pełną napięcia.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty, Cinema City

 "Fotograf"

Akcja thrillera w reżyserii Waldemara Krzystka rozgrywa się współcześnie. Po Moskwie grasuje seryjny morderca. Tropy wiodą rosyjskich śledczych do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy. Za przewodnika po polskich realiach służy im miejscowy policjant.

Mimo kolejnych zbrodni moskiewski morderca pozostaje nieuchwytny. Policja nadaje mu przydomek "Fotograf", bo przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerkami, ustawione tak, jak robią to technicy podczas dokumentowania zbrodni. Jedyną osobą, która rozmawiała z mordercą i jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji jest policjantka Natasza. Śledztwo prowadzi funkcjonariuszy do Polski i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam przed laty. Rosyjska ekipa dochodzeniowa przyjeżdża do Legnicy, na miejscu korzysta ze wsparcia oficera lokalnej policji. W rolach głównych wystąpili rosyjscy aktorzy: Tatiana Arntgolts i Aleksandr Baluew oraz Polacy: Tomasz Kot i Adam Woronowicz oraz Agata Buzek i Sonia Bohosiewicz.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Cinema City

"Who Am I. Możesz być kim chcesz"

W oryginale film ma podtytuł "Kein System ist sicher" - czyli "Żaden system nie jest pewny". Bohaterowie stawiają sobie za cel udowodnienie światu, że potrafią złamać każde zabezpieczenie. Do czasu, gdy uwikłają się w międzynarodową aferę.

"Who am I" to niemiecki thriller z bardzo spójną fabułą, wiarygodnymi postaciami i świetnym montażem. Benjamin jest outsiderem, którego życie toczy się w świecie wirtualnym. Dołącza do grupy młodych hakerów, włamujących się do serwerów firm, których działanie uznają za nieetyczne, np. do wielkich korporacji czy laboratoriów przeprowadzających doświadczenia na zwierzętach. Po kilku udanych akcjach młodzi wywrotowcy pragną uznania legendy hakerów, człowieka ukrywającego się pod pseudonimem MRX. Ale wkrótce okazuje się, że MRX to gangster wykradający dane europejskich służb bezpieczeństwa na użytek zorganizowanych grup przestępczych w Rosji. Młodzi idealiści wplątują się w bardzo niesympatyczne towarzystwo.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty

"Exodus: Bogowie i królowie"

Ridley Scott ("Gladiator", "Prometeusz") zaprasza na swój najnowszy film "Exodus: Bogowie i królowie" o  człowieku, który znalazł w sobie odwagę, by stawić czoło całemu imperium. Przy użyciu najnowszej technologii Scott przeniósł na duży ekran opowieść o Mojżeszu (Christian Bale), który występuje przeciw egipskiemu faraonowi Ramzesowi (Joel Edgerton) i pomaga czterystu tysiącom niewolników uciec z Egiptu w czasie śmiertelnych plag. "Mojżesz to jeden z największych bohaterów wszech czasów, a jego życie to niesamowity materiał na film. Walka z Hetytami, niezwykłe budowle, plagi, rozstąpienie się Morza Czerwonego - aż się prosi, by zrobić film", mówi Scott i dodaje: "Uwielbiam opowieści zapierające dech w piersiach i osadzone w konkretnych realiach historycznych. Pragnąłem pokazać starożytny Egipt tak, jak jeszcze nikt tego nie zrobił".

Kino: Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Kino Helios, Cinema City

 "Uprowadzona 3"

Bryana Millsa (Liam Neeson) nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat oczyszcza świat z najbardziej zwyrodniałych szumowin. Przestępcy już kilka razy próbowali go za to ukarać i za każdym razem przypłacali to życiem. Tym razem zaatakują wyjątkowo boleśnie. Gdy jego ukochana żona (Famke Janssen) zostanie zamordowana, a podejrzenie padnie na niego, Bryan znów będzie musiał zrobić użytek ze swych wyjątkowych umiejętności, by dorwać winnych, oczyścić się z zarzutów i przede wszystkim ochronić najdroższą córkę Kim (Maggie Grace). Jednak tym razem wrogowie okażą się wyjątkowi. W trzeciej odsłonie zranią go do kości. A jego rany posypią solą.

Kino: Multikino, Kino Helios, Cinema City

"Między nami dobrze jest"

Filmowa adaptacja wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym powodzeniem sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Sztuka została napisana przez Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. Miedzy nami dobrze jest to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji - pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi - roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju "biednych ludzi" Edyta.

Kino: Kino Nowe Horyzonty

"Tosty po meksykańsku"

Bohaterami nagrodzonego na festiwalu w San Sebastián filmu Fernanda Eimbcke'a są Paloma i jej nastoletni syn Hector - właśnie wyjeżdżają razem na wakacje. Matkę i syna łączy silna więź, z dnia na dzień zaczynają się jednak od siebie oddalać. Powodem jest Jazmin, dziewczyna, która interesuje się Hectorem, należącym dotąd jedynie do matki. Odkrywa przed nim świat seksualności, zmysłowości, miłości i przygody. Zawiedziona i opuszczona matka nie potrafi pogodzić się z tym, co się dzieje, podskórnie czuje, że powinna traktować Jazmin jak wroga.

Kino: Kino Nowe Horyzonty

 

wroclaw.pl