Święto Jordanu we Wrocławiu

18.01.15 | 08:22

W niedzielę, 18 stycznia, w wigilię święta Objawienia Pańskiego zwanego Świętem Jordanu - Chrztu Pańskiego, we Wrocławiu odbędzie się uroczysta procesja i poświęcenie wody. Przyjść może każdy.

W niedzielę, o godz. 10 w katedrze greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego na pl. Nankiera odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po liturgii, wierni przejdą w procesji nad Odrę. O godz. 11.30 na Bulwarze Piotra Włostowica rozpoczną się uroczystości poświęcenia wody.

- Kościół wschodni traktuje chrzest Jezusa w Jordanie jako szczególny moment w historii człowieka. Wówczas o bóstwie Jezusa zaświadcza cała Trójca Przenajświętsza. Przez wstąpienie Bożego Syna w wody Jordanu została uświęcona cała przyroda - mówi biskup Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego we Wrocławiu.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń, każdego roku, odbywa się Wielkie Wodoswjattja - to obrzęd poświęcenia wody, którą wierni zabierają do domu, gdzie nie tylko ją piją, ale także kropią swoje domy.

- Na uroczystość Święta Jordanu zapraszamy wszystkich wrocławian, niezależenie od przynależności kościelnej - mówi biskup Włodzimierz Juszczak i dodaje, że w uroczystości będą uczestniczyć: metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny i ksiądz Ryszard Bogusz - biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Objawienie Pańskie kończy w Kościele wschodnim okres Bożego Narodzenia. W tradycji prawosławnej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt w roku.

 

wroclaw.pl