Rusza budowa "szpilkostrady"

18.01.15 | 14:20

Zaplecze budowy już prawie gotowe a w poniedziałek rozpoczną się pierwsze prace. Rusza wymiana nawierzchni na czterech pierzejach Rynku i budowa tzw. szpilkostrady. Inwestycję podzielono na kilka etapów, żeby była jak najmniej uciążliwa. Prace potrwają około 7 miesięcy (łącznie z wakacyjną przerwą).

Po ich zakończeniu Rynek będzie łatwiej dostępny dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami dziecięcymi i kobiet w wysokich szpilkach. 

Prace na dobre mają rozpocząć się w poniedziałek. Choć nie wykluczone, że stanie się to już nawet w sobotę, żeby nie zmarnować dobrej pogody. Wtedy robotnicy z firmy Asdrog przystąpią do ściągania starej nawierzchni. Aby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów oraz służb komunalnych, które pracują w Rynku inwestycję podzielono na 6 etapów.

- Dzięki temu przez cały okres robót poza tym, że będzie można przejść przez Rynek to także służby będą mogły przez niego przejechać od strony Kurzego Targu - mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. 

Wykonawca - firma Asdrog zaplecze budowy zorganizowała na jezdni ul. Oławskiej (między Świdnicką a Szewską). Jezdnia będzie zajęta tak, aby pozostał wolny pas. Chodniki dla pieszych natomiast zostaną w całości drożne.

Harmonogram prac 

Kostka cięto-łupana na budowę będzie dostarczana sukcesywnie i na bieżąco, żeby nie składować jej w dużych ilościach w Rynku. Wszelkie prace związane z dodatkowym docinaniem lub doszlifowywaniem kostki także mają odbywać się poza placem budowy. 
Na pierwszy ogień pójdzie wymiana kostki na pierzei wschodniej. Prace będą realizowane w miesiącach styczeń - marzec:

  • od Kurzego Targu do Wita Stwosza - III dekada stycznia do III dekady lutego
  • od Kurzego Targu do Świdnickiej - III dekada lutego do III dekady marca.

Pierzeje północna i południowa będzie przebudowana w miesiącach marzec - maj:

  • pierzeja północna - od Wita Stwosza do nr 51 - III dekada marca do III dekada kwietnia,
  • pierzeja południowa -  od Świdnickiej do nr 20 - III dekada marca do III dekada kwietnia,
  • pierzeja północna  - od pl. Solnego do nr 20 - III dekada kwietnia do końca maja
  • pierzeja południowa - od Św. Mikołaja do nr 51 - III dekada kwietnia do końca maja.

Od czerwca do 15 września - zgodnie z ustaleniami poczynionymi z restauratorami oraz organizatorami planowanych imprez - będzie przerwa w pracach.

Pierzeja zachodnia będzie budowana w miesiącach wrzesień - listopad:

  • od Św. Mikołaja  do nr 5 - od II dekady października do 10 listopada
  • od pl. Solnego do nr 7 - od II dekady października do 10 listopada
  • od nr 5 do 7 - od połowy września do I dekady października. 

Wymiana nawierzchni na czterech pierzejach Rynku polegać będzie na budowie pasa 6 metrowej szerokości, o powierzchni ponad 5 tysięcy m2, z kostki kamiennej cięto - łupanej. Ma ona regularny kształt i równą powierzchnię, a do tego wąskie spoiny. Inwestycja ma poprawić komfort użytkowników, szczególnie osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, osób starszych-mniej sprawnych fizycznie oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.

 

wroclaw.pl