Zobacz, co powstanie na placu targowym przy ul. Zielińskiego

27.01.15 | 11:30

Pracownia Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska wygrały konkurs na zagospodarowanie terenu po byłym targowisku przy ul. Zielińskiego we Wrocławiu. Na działce powstanie nowa siedziba sądu apelacyjnego we Wrocławiu.

- Po skonstruowaniu szkoły muzycznej, realizacja  Sądu Apelacyjnego będzie rozumiana jako zamknięcie całego sektora - zaznacza Marcin Piwoński z  PIW PAW Architekci.

Drugie miejsce i 30 tys. zł zdobyła katowicka pracownia architektoniczna Czora i Czora, a na trzecim miejscu uplasowała się praca wrocławskiego biura Major Architekci, które otrzyma 20 tys. zł. Sąd konkursowy przyznał też 5 tys. zł warszawskiej pracowni ARE Stiasny/Wacławek, a wyróżnienie honorowe powędrowało w ręce wrocławskiej pracowni Lamber.

- Rozstrzygnęliśmy konkurs na opracowanie projektu. Wysłano do nas 34 prace. Zwycięzca ma pierwszeństwo na opracowanie projektu technicznego - wyjaśnia dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Roman Purgał.

Obecnie w sądzie apelacyjnym we Wrocławiu pracuje 220 osób. W siedzibie przy ul. Powstańców Śląskich mieści się 6 sal rozpraw. - To stanowczo za mało. Przydało by się 8 sal rozpraw. Potrzeby wrocławskiego sądownicta są duże. Uważam, że kiedy przeniesiemy się do nowej siedziby, nasz dotychczasowy budynek na pewno zostanie zagospodarowany - mówi Roman Purgał.

Przetarg na wykonawcę prac zostanie rozpisany na początku 2016 r., a budowa potrwa do końca 2017 r. Koszt inwestycji wyniesie ok. 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 r. gmina Wrocław przekazała teren przy ul. Zielińskiego na rzecz Skarbu Państwa.

 

wroclaw.pl