Wzdłuż Wojanowskiej powstanie promenada osiedlowa

28.01.15 | 11:30

Biuro Rozwoju Wrocławia zaktualizowało plan zagospodarowania przestrzennego obrębu ulic Wojanowskiej, Daktylowej, Arachidowej i Piotrkowskiej. Dzięki niemu równolegle do ul. Wojanowska zostanie wytyczona promenada osiedlową. Tu będzie można zrobić zakupy, odpocząć, czy pograć w piłkę na boisku.

Stabłowice to jedno z najszybciej rozwijających się osiedli Wrocławia. W ciągu kilku ostatnich lat powstało tu sporo inwestycji deweloperskich w tym bloki Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkańcy przyznają, że problemem są miejsca wspólne, brak miejsc do spacerowania, spędzania wolnego czasu, czy robienia zakupów.

Naprzeciw tej potrzebie wyszło Biuro Rozwoju Wrocławia. Właśnie zaktualizowano plan zagospodarowania przestrzennego obrębu ulic Wojnowskiej, Daktylowej, Arachidowej i Piotrkowskiej. Jednym z założeń jest to by do rozbudowywanej Wojanowskiej powstała promenada osiedlową. - Mała by się ona stać miejscem wspólnym dla mieszkańców okolicznych  inwestycji deweloperskich, które dziś nie są ze sobą w żaden sposób połączone. To przy niej będą zlokalizowane sklepy, targ, parki, place zabaw, boiska, czy biura i drobne usługi - wylicza Przemysław Matyja z Biura Rozwoju Wrocławia.

Promenada miała by się rozciągać od ul. Daktylowej do ul. Piotrkowskiej. Zaczynała by się sklepem do 2 tys mkw. Mógłby tu powstać dyskont, czy super sam. Na końcu wybudowane zostanie 8-oddziałowe przedszkole. Zarząd Inwestycji Miejskich właśnie ogłosił przetarg na jego zaprojektowanie i wybudowanie. Powinno być gotowe w połowie przyszłego roku. 

Teren wokół promenady osiedlowej ma być podzielony na pięć stref:

  • Miejsce spotkań: tu znajdzie się miejsce na sklep o powierzchni do 2 tys. mkw., targ, miejsce wypoczynku i budynek z gastronomią.
  • Miejsce Wypoczynku i Zdrowia: tu miałaby powstać przychodnia, place zabaw i tereny do spacerowania
  • Miejsce Sportu i Rekreacji: tu przewidziano przestrzeń na obiekty sportowe, boiska i zieleń
  • Publiczne przedszkole
  • Biura i usługi drobne

W pierwszym kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie budowy ul. Wojanowskiej. Ma ona się łączyć z ul. Gen. Fieldorfa przy Nowym Szpitalu Wojewódzkim. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy zyskają nowe połączenie z ul. Kosmonautów i al. Stabłowicką (w trakcie budowy) Nowy łącznik ma być gotowy do 2017 roku.

 

wroclaw.pl