Zimowe Kino na Pergoli - Kadry Wrocławia

30.01.15 | 11:30

W ramach zimowego Kina na Pergoli - Kadry Wrocławia zaprezentowany zostanie cykl "Wydarzyło się we Wrocławiu", poświęcony filmom dokumentalnym i fabularnym, których bohaterem jest właśnie Wrocław oraz autentyczne wydarzenia z jego historii.

Na początek, 1 lutego (godz. 17.00), w programie znalazł się kryminał pt. "Tylko umarły odpowie" (1969) w reż. Sylwestra Chęcińskiego, którego akcja rozgrywa się w jednej z wrocławskich fabryk. Prowadzący śledztwo kapitan Wójcik odkrywa po pewnym czasie, że zbrodnia ma szpiegowskie podłoże... Przed filmem odbędzie się prelekcja Michała Hernesa, dziennikarza filmowego związanego m.in. z portalem Stopklatka.pl.

Z kolei w niedzielę 15 lutego (godz. 17.00) dwa filmy poświęcone ostatniej w Polsce epidemii czarnej ospy, która wybuchła latem 1963 roku we Wrocławiu. Miasto zostało wówczas na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym. Najpierw wyświetlona zostanie Polska Kronika Filmowa 63/43A, zawierająca fragment "Operacja VV", w którym zarejestrowane zostały wydarzenia tamtych dni, a następnie "Zaraza" Roman Załuskiego, fabularną opowieść o zmaganiach z epidemią wrocławskich lekarzy.

Tydzień później, 22 lutego (godz. 17.00), w programie dwa filmy opowiadające historię słynnego oszusta, który podając się za konsula austriackiego we Wrocławiu wyłudził od ludzi w ciągu paru miesięcy ponad pół miliona złotych. Będą to "Konsul i inni" (1970), głośny i kontrowersyjny film dokumentalny Krzysztofa Gradowskiego, oraz komedia sensacyjna "Konsul" z Piotrem Fronczewskim w tytułowej roli.

Wszystkie seanse odbędą się w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego (przy Hali Stulecia).

Wstęp na seanse: 5 zł.

 

wroclaw.pl