Dzisiaj urodziny Centrum Poznawczego w Hali Stulecia

01.02.15 | 08:30

Widowiskowe pokazy światła i dźwięku pod kopułą Hali Stulecia, zwiedzanie wnętrza z przewodnikiem oraz specjalna konferencja naukowa dla przewodników i pilotów "Niezwykłe opowieści: Hala Stulecia i osiedle WUWA jako atrakcje turystyczne" - tak będzie wyglądać świętowanie trzecich urodzin Centrum Poznawczego Hali Stulecia w najbliższą niedzielę 1 lutego. 

Opowieść o Hali Stulecia

Centrum Poznawcze to najnowocześniejsza wrocławska ekspozycja otwarta trzy lata temu w Hali Stulecia. "Centrum czynne jest niezależnie od trwających w hali targów, czy innych wydarzeń. Centrum Poznawcze składa się z czterech sal - Visitor's center, Pokoju Historycznego, Pokoju Edukacyjno-poznawczego i Galerii. Wszystkie tworzą spójną ścieżkę historyczną prezentującą całościowo architektoniczne i historyczne dzieje Hali Stulecia, Wrocławia, regionu i innych obiektów z listy UNESCO. Do stworzenia ekspozycji wykorzystano 35 monitorów dotykowych, 40 monitorów LCD, a scenografia nawiązuje do architektury modernizmu.

Centrum Zwiedzającego (Visitor's center) to miejsce, w którym można uzyskać podstawowe informacje na temat Hali Stulecia - obejrzeć animacje na dotykowych monitorach a także zaopatrzyć się w książki, pocztówki, foldery, płyty poświęcone zabytkowi.

W kolejnej sali - Pokoju Historycznym przypominającym pracownię architektoniczną Maxa Berga i Hansa Poelziga, twórców Hali, na zwiedzających czekają niespodzianki. W stylizowanych meblach, w szufladach i schowkach na projekty ukryte są panele dotykowe, wyświetlające plany, zdjęcia i rysunki oraz informacje na temat architektów i ich pracy. Można też poznać kulisy powstania słynnej budowli dzwoniąc do Breslau z telefonów stylizowanych na stare i usłyszeć posiedzenie Rady Miejskiej, w czasie której nadburmistrz Georg Bender przedstawia plany budowy Hali lub posłuchać rozmów osób zaangażowanych w ten projekt. W centrum sali znajduje się stożek, w którym wyświetlane są filmy dokumentalne - można zobaczyć, jak wyglądał plac budowy, gdzie stały dźwigi, gdzie cięto deski i kruszono granit potrzebny do wytworzenia żelbetu.

Grają organy

W kolejnym pokoju uwagę przyciągają organy - największe organy świata były w Hali do 1945 roku, później zostały rozebrane i trafiły do wrocławskiej katedry. Na tych w Centrum poznawczym można też zagrać. W pokoju edukacyjno-poznawczym zwiedzający poznają słynne wrocławskie rozwiązania architektoniczne począwszy od X wieku. Dotykowe mapy i plany Wrocławia, makiety obiektów mają uświadomić zmiany urbanistyczne - jak miasto się rozrastało, rozbudowywało i w końcu przeistoczyło w metropolię. Zaprezentowane są również inne zabytki wrocławskiego modernizmu m.in. słynna Wu-wa. W drugiej części pokoju stanął... rzymski Panteon, a właściwie jego kopuła została porównana z kopułą Hali Stulecia. Inne słynne kopuły z całego świata będzie można oglądać na monitorze interaktywnym. Dla dzieci przygotowano do zabawy puzzle.

W następnym pomieszczeniu - Galerii można przespacerować się po reagującej na kroki podłodze i przejść pod kopułę Hali, by zobaczyć niesamowite widowisko. Spektakl światło i dźwięk opracowany został z wykorzystaniem techniki video mappingu.

Urodziny w urodzinowych cenach

Wszyscy goście, którzy 1 lutego odwiedzą Centrum Poznawcze Hali Stulecia będą mogli zwiedzić wystawę oraz wnętrze Hali Stulecia w urodzinowej cenie. Miłośników tradycyjnych spacerów z przewodnikiem z pewnością ucieszy możliwość zwiedzenia wnętrza Hali Stulecia i miejsc niedostępnych na co dzień dla turystów. Kulminacyjnym punktem wizyty w Centrum Poznawczym Hali Stulecia są widowiskowe pokazy światła i dźwięku pod kopułą Hali Stulecia, tzw. videomappingi, których projekcje odbywać się będą w dniu urodzin naprzemiennie ze spacerami po Hali Stulecia. Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 71 / 347 51 51, jak i wchodząc na stronę internetową centrumpoznawcze.pl

Centrum Poznawcze w Hali Stulecia czynne jest od 9 do 17 (kasy biletowe czynne są do godz. 16.30).

Cena urodzinowego biletu wstępu, obejmującego pełne zwiedzanie Hali Stulecia wraz z pokazem videomappingu: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł, rodzinny (2+2) 30 zł, grupowy 8 zł (min. 10 osób).

Pokazy videomappingu: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, spacery z przewodnikiem: 11:00, 13:00, 15:00

Centrum Poznawcze przystosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla niewidomych przygotowano czytniki Braille'a oraz audioprzewodniki. Zwiedzanie odbywa się w trzech językach - po polsku, angielsku i niemiecku. 

 

wroclaw.pl