W górach zima w pełni!

06.02.15 | 13:00

Warunki narciarskie na Dolnym Śląsku są bardzo dobre. W Karpaczu i na Czarnej Górze czynne są wszystkie wyciągi, a w Zieleńcu leży nawet do 110 cm śniegu. Warunki turystyczne są jednak bardzo trudne, a w Karkonoszach obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego.

W Szklarskiej Porębie leży od 30 do 60 cm świeżego śniegu. Pojeździć można na nartostradach Puchatek i Śnieżynka. Jazda nocna na Puchatku możliwa jest w godzinach od 18.00 do 22.00. Czynne są obie części kolei linowej na Szrenicę, kolej Karkonosz-Express oraz orczyki Świąteczny Kamień i Baby Lift. Temperatura wynosi obecnie od minus 12 do minus 7 st. C.

W Karpaczu, gdzie grubość pokrywy śnieżnej dochodzi do 30-70 cm, na terenie miasta otwarte są wszystkie wyciągi, w tym m.in. kanapa sześcioosobowa Winterpol Biały Jar i kanapa czteroosobowa Stacja Narciarska Pod Wangiem, Bambino-Ski, Relaks, Lodowiec, Lodowiec-Bobo, Łosiówka, Kolorowa I i II, Karpatka I i II, Karpatka-Ski-Panorama, Maciuś i Michałek.

W Kompleksie Śnieżka warunki są bardzo dobre, a pojeździć można na nartostradach Liczykrupa i Euro, które są czynne od 9.00 do 16.00. Otwarta jest także kolej linowa na Kopę. Temperatura wynosi od minus 12 do minus 10 st. C.

Na Polanie Jakuszyckiej grubość pokrywy śnieżnej na trasach wynosi od 25 do 60 cm. Obecnie temperatura wynosi tam ok. minus 5 st. C, zachmurzenie jest duże, ale śnieg nie będzie padał. Dla narciarzy przygotowanych zostało ok. 60 km tras. Pobiegać można na Górnym Dukcie, obu trasach na Orle, spacerowej i KGHM Global, przez Samolot, trasie Elektrowni Turów i na pętli wokół Krogulca.

Od czwartku do niedzieli na trasach wokół Polany Jakuszyckiej będą się odbywały zawody psich zaprzęgów Border Rush Husqvarna Tour. Wszystkie trasy od Dolnego Duktu w stronę Szklarskiej Poręby są zamknięte. Będą to największe w Polsce gonitwy psich zaprzęgów, a na starcie stanie prawie 100 ekip. Każdego dnia zaprzęgi będą miały do pokonania kilkadziesiąt kilometrów krętych, górskich tras w trudnych warunkach zimowych.

W szczytowych partiach Karkonoszy warunki turystyczne są trudne. Szlaki są miejscami oblodzone i przykryte zaspami sięgającymi do 1 m, a temperatura wynosi minus 13 st. C. Widoczność jest ograniczona do ok. 30 m. W Karkonoszach obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego.

Na Śnieżce leży blisko 70 cm przewianego śniegu, a temperatura odczuwalna wynosi minus 15 st. C, wieje słaby, zachodni wiatr, a widoczność jest dobra.

Bardzo dobre warunki w Kotlinie Kłodzkiej

W Zieleńcu grubość pokrywy śnieżnej dochodzi do 110 cm i czynnych jest ponad dwadzieścia kolei i wyciągów m.in. czteroosobowa kanapa Gryglówka, cztero- i sześcioosobowe kanapy Witerpol oraz sześcioosobowa kanapa osobowa z gondolami Skyway Express Nartorama. Temperatura wynosi minus 8 st. C, jest pochmurno, a w niedzielę spodziewane są opady śniegu.

Na trasach w Czarnej Górze leży ok. 60 cm śniegu, czynne są wszystkie trasy i wyciągi, w tym m.in. czteroosobowe koleje linowe Żmija i Efka. Temperatura wynosi minus 6 st. C.

W Sudetach Środkowych i Wschodnich prognozowane jest duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, miejscami możliwe są opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie minus 2 st. C, a wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

W szczytowych partiach Sudetów przewidywane są słabe opady deszczu. Temperatura w dzień wyniesie od minus 14 do minus 10 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, zachodni