Premiery kinowe we Wrocławiu

07.02.15 | 14:57

Na co do kina w ten weekend? Zobacz, jakie filmy wchodzą na ekrany. 

"Polskie gówno"

Scenariusz "Polskiego gówna" napisał Tymon Tymański na bazie własnych doświadczeń w showbiznesie. Mocno przerysowany musical komiczny zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu w Gdyni. Czy słusznie - można się przekonać od 6 lutego.

Tymański, wraz z reżyserem Grzegorzem Jankowskim, opowiada historię swojego alter ego - lidera grupy Tranzystory, niejakiego Jerzego Bydgoszcza, który popadł w długi. Niespodziewanie pomoc oferuje mu... komornik, Czesław Skandal (w tej roli Grzegorz Halama), proponujący muzykowi wskrzeszenie zespołu, nagranie płyty i trasę koncertową. Sam chce zostać menedżerem w zamian za część zysków ze sprzedaży biletów. Jerzy Bydgoszcz zbiera więc ekipę i Tranzystory wyruszają w podróż po Polsce.

Tymon wielokrotnie deklarował, że kto jak kto, ale on wie - kulisy polskiego przemysłu muzycznego wyglądają właśnie tak, jak je przedstawił. Fabułę okraszają rubaszne piosenki w wykonaniu głównych bohaterów. Obok Tymańskiego i Halamy w filmie grają m.in.: Robert Brylewski, Sonia Bohosiewicz,  Arkadiusz Jakubik, Olaf Deriglasoff, Marian Dziędziel.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, kino Helios, Cinema City, kino Nowe Horyzonty

 "Turysta"

"Turysta" - szwedzki kandydat do Oscara. Reżyser Ruben Östlund dowcipnie i okrutnie portretuje współczesną rodzinę, wzajemne oczekiwania, role, lęki, mity i stereotypy. Wszystko na przykładzie Ebby i Tomasa, pary dobrze sytuowanych Szwedów, którzy wybrali się z dziećmi na narty w Alpy. Na nartach początkowo jest fajnie, wszyscy dokładają starań, by wyjazd był udany. Zepsuje go "siła wyższa" (to oryginalny tytuł filmu). Gdy rodzina siedzi przy lunchu na tarasie restauracji, z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni dzieci, Tomas natomiast ucieka, pamiętając jedynie, by zabrać telefon. Lawina okazuje się efektowna, ale niegroźna. I niby nikomu nic się nie stało, jednak ekstremalna sytuacja coś udowodniła. Ebba oskarża Tomasa o tchórzostwo, Tomas za nic w świecie nie chce się przyznać do słabości. Wyjazd, który miał być sielanką, zmienia się w  niekończący się konflikt. Dalszy związek Ebby i Tomasa staje pod znakiem zapytania. Film Rubena Östlunda jest szwedzkim kandydatem do Oscara, zdobył Nagrodę Jury przeglądu Un Certain Regard w Cannes oraz nominację do Złotego Globu (najlepszy film zagraniczny), dwie nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (najlepszy film i reżyser) i Spirit Awards (film zagraniczny).

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe

 "Przeboje i oldboje"

Film w reżyserii Alice Nellis to jeden z najlepszych czeskich filmów roku 2013, wyróżniony Nagrodą Publiczności na MFF w Karlowych Warach. Ciepły, pełen humoru, opowiada o męskiej przyjaźni i o tym, jak żyć pełnią życia mając sześćdziesiątkę na karku. W 1972 roku rockowa kapela Smoke rozpadła się. Spotkanie po latach na pogrzebie żony jednego z byłych muzyków staje się początkiem reaktywacji zespołu. Każdy z oldbojów ma nieco inną motywację, by wrócić na scenę, ale finalnie wszyscy odnajdują na niej nowy sens życia. Wspomnienia mają wielką moc - dzięki nim muzycy jeszcze raz przeżywają uniesienia młodości i zdobywają siłę, by stawić czoła swoim obecnym problemom. Film wzruszający, dowcipny, pełen energii w Czechach był wielkim sukcesem kasowym.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe

"Jupiter: Intronizacja"

To epickie widowisko science fiction Andy'ego i Lany Wachowskich, twórców "Matrixa" i "Atlasu chmur". Jupiter Jones (Mila Kunis) urodziła się pod osłoną nocnego nieba, a jej narodzinom towarzyszyły znaki świadczące o tym, że jest stworzona do wielkich rzeczy. Dorosła już Jupiter nadal chce sięgać gwiazd, ale na ziemię sprowadzają ją obowiązki pani sprzątającej cudze mieszkania i niekończąca się passa nieudanych związków. Dopiero gdy na Ziemię przybywa Caine (Channing Tatum), genetycznie zaprogramowany były zwiadowca wojskowy, zaczyna ona dostrzegać przeznaczenie, które czekało na nią cały czas: w jej kodzie genetycznym jest bowiem zapisane, że jest spadkobierczynią niezwykłego dziedzictwa, które może zmienić układ sił we wszechświecie.

Kino: Multikino, kino Helios, Cinema City

"Warsaw by Night"

Film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz to opowieść o kobietach w wielkim mieście, które łączy jedno pragnienie: przeżycie prawdziwej miłości. Współczesne lejdis chcą więcej, kochają mocniej i żyją intensywniej niż mężczyźni wokół nich. W filmie występuje plejada polskich gwiazd: Iza Kuna, Roma Gąsiorowska, Joanna Kulig i Agata Kulesza. Oto cztery kobiety, które mają własne zdanie na temat miłości i związków z mężczyznami. Iga (Iza Kuna) to mężatka, która żyje w udanym związku z artystą (Leszek Lichota), ale wciąż głodna jest intensywnych doznań. Poszukiwania doprowadzą ją do spotkania ze skrajnie różnymi odcieniami miłości, których doświadczyły współczesna femme fatale (Joanna Kulig) oraz kobieta zdradzana (Agata Kulesza). Radykalnej zmiany potrzebuje też wyzwolona trzydziestolatka Maja (Roma Gąsiorowska). Szuka mężczyzny, który wywróci jej świat do góry nogami. Wszystkim bohaterkom towarzyszy kipiąca emocjami, nastrojowa Warszawa, która w jedną noc może zmienić całe ich życie. 

Kino: Multikino, kino Helios, Cinema City, kino Nowe Horyzonty

 "Dzika Droga"

Reżyser Jean-Marc Vallée ("Witaj w klubie"), laureatka Oscara Reese Witherspoon ("Spacer po linie") i nominowany do Oscara scenarzysta i pisarz Nick Hornby ("Była sobie dziewczyna") podjęli się zekranizowania bestsellerowej powieści Cheryl Strayed, opowiadającej o zmaganiach z uzależnieniem od heroiny, rozpadem małżeństwa i kryzysie życiowym, które pchnęły bohaterkę do radykalnej decyzji. Po śmierci matki Cheryl postanawia przebyć trasę liczącą ponad 1100 mil, czyli szlak turystyczny Pacific Crest Trail. Trudna, wyczerpująca podróż pozwala bohaterce pokonać demony i znaleźć w sobie siłę.

Kino: Multikino, Cinema City, kino Nowe Horyzonty

"Dzień z życia blondynki"

Bohaterką rozbrajającej komedii jest Meghan Miles (Elizabeth Banks). Meghan jest dziennikarką z Los Angeles, której marzeniem jest prowadzenie wiadomości w jednej z czołowych stacji telewizyjnych. Wszystko wywraca się do góry nogami, gdy rzuca ją narzeczony, a dziewczyna traci szansę na awans. Ale od czego są najlepsze przyjaciółki! Ubierają ją w prowokacyjną żółtą sukienkę i organizują szalony wieczór na mieście. Atmosfera najmodniejszego nocnego klubu wszystkim poprawia nastrój i urocza Meghan zaczyna zuchwale flirtować z przystojnym barmanem, Gordonem (James Marsden). To, co wydarzyło się następnego dnia, gdy Meghan obudziła się w mieszkaniu Gordona, w zupełnie nieznanej sobie dzielnicy LA, uruchamia serię niefortunnych zdarzeń.

Kino: Multikino, kino Helios, Cinema City

"Zjazd absolwentów"

Film kontrowersyjnej szwedzkiej artystki Anny Odell, będący błyskotliwym połączeniem fabuły, dokumentu i performansu. "Zjazd absolwentów" zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W 2009 roku Odell trafiła do szpitala psychiatrycznego po tym, jak usiłowała skoczyć z mostu. Jej próba samobójcza okazała się artystyczną inicjatywą, która podzieliła krytyków i społeczeństwo. Filmowy debiut Szwedki jest nie mniej odważny. Odell aranżuje sytuację, która choć kompletnie fikcyjna, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Artystka powraca na ekranie do czasów szkolnych - była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury, postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że nie została zaproszona na klasowe spotkanie. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu - w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.

Kino: kino Nowe Horyzonty

 

wroclaw.pl