Tramwaje przyspieszają

08.02.15 | 15:01

Średnio o dwa kilometry na godzinę przyśpieszyły tramwaje we Wrocławiu. Jest to efekt działań jakie zostały przeprowadzone w naszym mieście. Jak twierdzą urzędnicy, będzie jeszcze lepiej.

Na poprawę sytuacji wpłynęło kilka czynników: system ITS, budowa przystanków podwójnych i wiedeńskich, modernizacja torów i likwidacja barier, np. lewoskrętów dla samochodów.

Dwie strefy transportowe

W oparciu o opinie ekspertów transportu publicznego w ostatnich miesiącach prowadzono prace zmierzające do osiągnięcia dwóch efektów:

  • przyspieszenia prędkości tramwajów na trasach dowożących mieszkańców do centrum
  • zwiększeniu dostępności transportu w centrum.

System transportu podzielony jest na dwie części:

  • strefę dojazdową: to wszystkie trasy tramwajowe biegnące promieniście w kierunku centrum do pętli na obrzeżach układu transportowego, związanych najczęściej z dużymi skupiskami mieszkaniowym
  • obszar centraln: obszar wyznacza linia 0. Jest to wnętrze staromiejskiego centrum miasta z dużą gęstością przystanków i sygnalizacji świetlnych.

ITS przyspiesza

System ITS jest zainstalowany na ponad 150 skrzyżowaniach. Sygnalizacje świetlne podłączone do ITS leżą zarówno w obszarze centralnym jak i w strefie dojazdowej. Wszystkie tramwaje są wyposażone w urządzenia do komunikacji z systemem ITS. Każde skrzyżowanie odbiera sygnały wysyłane z pojazdu transportu publicznego informujące o kierunku jazdy, numerze linii, zgodności z rozkładem jazdy. Na tej podstawie oraz analizując ruch innych pojazdów system ITS dobiera czas trwania poszczególnych świateł.

Wolniej przez centrum, szybciej na dojazdach

W samym centrum poprawa komunikacji tramwajowej polega na zmniejszaniu odległości między przystankami i lepszym skoordynowaniu przesiadek. Jednak w tym rejonie następuje duża kumulacja tramwajów na skrzyżowaniach. ITS może wstrzymać samochody, które jadą kolizyjnie do tramwajów, tylko na jeden cykl. To powduje, że tramwaje poruszają się wolniej. W zależności od kierunku czas przejazdu przez ten rejon waha się od 8 do 12 minut. Inaczej jest w strefie dojazdowej. Średnia prędkość wynosi tam 20,5 km/h, a kilka miesięcy temu wskaźnik ten wynosił 19,2 km\h.

 

wroclaw.pl