Romowie w Romopedii

12.02.15 | 11:10

Równo sto haseł kluczowych dla historii, kultury i życia współczesnych Romów opracowuje Wrocławska Fundacja Integracji Społecznej Prom. Można je znaleźć w romskiej encyklopedii dostępnej online. Niebawem ruszy pełna wersja "Romopedii".

Na stronie www.romopedia.pl można już przeczytać pierwsze hasła i dowiedzieć się m.in. czym była dla Romów akcja zatrzymania taborów, kim jest SzeroRom, co wspólnego z Romami mają Indie, jakiego wyznania są Romowie, kim są Lowarzy. Za opiekę merytoryczną oraz konsultacje faktograficzne odpowiada Janusz Balkowski, autor oraz redaktor książek dotyczących historii, edukacji i kultury romskiej, a za redakcję odpowiada dr Łukasz Kwadrans, politolog, pedagog, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego, badacz mniejszości romskiej.

- Romowie są prawdopodobnie wciąż najmniej znaną grupą etniczną zamieszkującą w Europie. Nie chcieliśmy opisywać jedynie ich kultury, historii i tradycji, ale również wskazać na współczesne problemy, instytucje, wydarzenia. Celem podstawowym jest pokazanie, że Romowie są interesującą grupą, odmienną kulturowo, ale nie trzeba się ich bać, tylko podjąć próbę poznania, a nawet oswojenia się z ich odrębnością - mówi dr Łukasz Kwadrans.

Fundacja Integracji Społecznej Prom od wielu lat zajmuje się tematyką romską - prowadzi świetlice środowiskowe, a także edukuje i wyjaśnia kim są Romowie, działa też na rzecz pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowaniaróżnic dzielących tę grupę od reszty społeczeństwa.

- Jesteśmy autorami kampanii społecznej "Jedni z wielu" na Dolnym Śląsku - mówi Agata Szakiel z Fundacji Prom. - Pokazywaliśmy, że Romowie są tacy, jak my. Dzięki billboardom, spotom, kampanii edukacyjnej wizerunek Roma poprawił się. Teraz realizujemy kampanię w innych województwach.

W ciągu dwóch miesięcy zakończą się prace na Romopedią. Romską encyklopedię będzie można pobrać bezpłatnie ze strony fundacji w formie e-booka.

 

wroclaw.pl