Zrób to sam, czyli fab lab jest już we Wrocławiu

27.02.15 | 14:32

Grupa entuzjastów umawia się na facebooku, wynajmują starą fabrykę, wstawiają tam różne sprzęty i uczą się nowych rzeczy - np. spawania, obróbki metalu, garncarstwa i stolarki. I tak powstaje wspólna przestrzeń do pracy nazywana fab lab.

Pierwsza tego typu pracownia - fab lab - powstaje właśnie we Wrocławiu przy ul. Krakowskiej. W wolnym tłumaczeniu fab lab to labolatorium fabrykacji. - Czyli wytwarzanie - tłumaczyMarcin Maserak, jeden z entuzjastów idei fab lab we Wrocławiu, zajmuje się zawodowo kursami e-learningowymi. - Są to miejsca, w których wytwarza się nowe przedmioty lub wynalazki. W fab lab możemy też poznać techniki innowacyjne, łączyć różne technologie produkcji.

Fab lab zakłada zwykle grupa ludzi, która wspólnie wynajmuje pomieszczenie pofabryczne. Potem każdy z nich może przynieść tu własny sprzęt. W fab labach stoją więc maszyny do obróbki metalu i skrawania, sprzęt stolarski, spawarki, drukarki, komputery, maszyny do szycia lub piece ceramiczne.

- Wszystko zależy od tego, co chcemy wytwarzać - dodaje Marcin Maserak. - I czym dysponuje grupa. U nas docelowo ma być sprzęt do garncarstwa, tworzenia witraży, piec do wytopu szkła, maszyny do szycia, drukarka 3D, ploter i narzędzia stolarskie - wylicza.
Sprzęt, którym dysponuje fab lab można wypożyczyć za niewielką opłatą. - Można przyjść i coś sobie naprawić na miejscu - opowiada Maserak. Można też wziąć udział w warsztatach i nauczyć się nowych rzeczy właśnie używając wspólnych maszyn.

Wrocławski fab lab tworzy na razie kilkanaście osób. Większość z nich zajmuje się rzemiosłem i rękodziełem. Jest chłopak, który robi unikatowe lampy z ciekawych materiałów. Jest też dziewczyna, która potrafi wycinać witraże.

Maserak: - Chcemy też organizować eventy typu nauka robienia pisanek, rzeźbienie w glinie. W marcu planujemy kurs spawania za 100 zł. Jest to dobra okazja, żeby nauczyć się czegoś nowego i to za dobrą cenę. Niektóre kursy są bardzo drogie, więc fab lab jest dla nich alternatywą.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W Polsce działa już kilka takich otwartych warsztatów - pierwsze powstały w Poznaniu pod nazwą "Zakład", kolejne były w Krakowie i Łodzi.

Idea fab lab narodziła się niedaleko Wrocławia - w Berlinie. To tam powstała pierwsza mała fabryka założona przez młodych ludzi.

 

wroclaw.pl