Coworking we Wrocławiu

15.03.15 | 15:00

Na mapie miasta mamy coraz więcej biur, które oferują przestrzeń dla freelancerów. Coworking - idea pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, modna w Europie, rozwija się nieźle także we Wrocławiu.

Coworking - z angielskiego - pracować razem lub wspólne pracowanie to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, w którym spotykają się głównie freelancerzy.

Coworking pozwala im na większy komfort pracy niż w domu. W takim biurze jest spokojnie, można się napić kawy wspólnie z innymi coworkerami i wymienić doświadczeniami. Formuła biura może być różna - najczęściej jest to przestrzeń z biurkami i krzesłami oraz kącik socjalny z kawą i herbatą. Laptop i telefon komórkowy trzeba przynieść ze sobą. Zdarzają się punkty coworkingowe, w których są też wygodne sofy, fotele i sale konferencyjne.

Aleksandra Mroczko, psycholożka, trenerka, prowadzi we Wrocławiu coworking dla rodziców, którzy przychodzą do pracy z dziećmi: - Coworking to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy pracują w domu - przekonuje. - Po jakimś czasie, wbrew pozorom okazuje się, że samotne siedzenie przed ekranem komputera źle na nich wpływa. Potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, czas im się rozłazi, bo w domu jest przecież wiele rzeczy, które dekoncentrują. Poza tym w coworkingu poznaje się nowych ludzi, można się wymienić doświadczeniami, poradzić się specjalisty z innej branży i nawiązać kontakty biznesowe.

W coworkingu każdy pracuje dla siebie i na własny rachunek, ale pod jednym dachem z ludźmi z innych firm. Nie ma ani sztywnych godzin pracy ani szefa - do biura można przyjść o dowolnej porze i spędzić w nim tyle czasu, ile potrzebujemy. To idealne wyjście właśnie dla freelancerów, wolnych strzelców, czy małych przedsiębiorców.

Idea coworkingu narodziła się w 2006 roku na Manhattanie w Nowym Jorku. Wymyślił ją 27-letni informatyk Amit Gopta. Na początku ruch nazywał się Jelly. Młody informatyk na swoim blogu zapytał czytelników, czy nie zechcieliby z nim popracować. Zgłosili się chętni, których zaprosił najpierw do swojego mieszkania; potem spotkania odbywały się już w pobliskich knajpkach. Pomysł spodobał się innym internautom. Z czasem grupy takich freelancerów zaczęły szukać dla siebie stałego miejsca. Wynajmowali przestrzeń na biura w galeriach i starych loftach. Trend przyjął się szybko w Europie, najprężniej rozwinął się m.in. u naszych sąsiadów w Berlinie.

Psycholodzy biznesu oceniają, że coworking pozwala pracować w swobodnej atmosferze - jest szansą dla kreatywnych i twórczych ludzi, którzy nie potrzebują kontroli szefa.

W Polsce centra coworkingowe znajdują się już w prawie wszystkich większych miastach.

Miejsca coworkingowe we Wrocławiu:

CO12 - biura dla freelancerów, szczególnie pracowników wolnych zawodów architektów, informatyków, twórców, designerów, możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach biznesowych dla kobiet - m.in. "kobieta biznesu", "sukces na obcasach".
ul. Łokietka 12 C
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.co12.pl

BIUROLANDIA - 320 m 2 powierzchni biurowej, miejsce do pracy, spotkań z klientami i odpoczynku w trakcie pracy. Jest też sala konferencyjna, zaplecze kuchenne i sanitarne, parking.
ul. Robotnicza 70J
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://biurolandia.pl

AIP BUSINESS LINK - wirtualny adres w centrum miasta. Aip Business Link to więcej niż cowork - jego system zapewnia wsparcie i rozwój dla firmy i dla indywidualnego pracownika.
Heritage Gates, ul. Rzeźnicza 28, 29, 31

WORKBAND - 200 m 2. Przestrzeń biurowa dla freelancerów. Jest przestrzeń do odpoczynku, usługi biura wirtualnego i sala konferencyjna do wynajęcia.
ul. Krasińskiego 15a/2
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://www.workband.pl

IDEAPLACE - biuro ma własny sekretariat. Miejsce dla ludzi pracujących w terenie. Trzeba mieć własny komputer i telefon komórkowy.
pl. Solny 15
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://www.ideaplace.pl

HELLO - adres w samym centrum Wrocławia, wspólny sekretariat, 24 godziny na dobę kontakt z biurem przez panel klienta.
ul. Leszczyńskiego 4 lok 25
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

VERDENA - dla rozpoczynających działalność gospodarczą, dla stowarzyszeń, które potrzebują adresu do korespondencji i rejestracji. Parking.
ul. św. Jerzego 1 A
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.verdena-wirtualnebiuro.pl

mBIURO - przestrzenie biurowe, sale konferencyjne, gabinety oraz biuro na godziny dla firmy, która potrzebuje reprezentacyjnej przestrzeni. Udział w programie "Biurko dla mamy" czyli atrakcyjne ceny dla młodych mam powracających do pracy.
pl. Solny 14 lok. 3
www.mbiuro.com, www.multisale.com.pl

CO-MAMY - przestrzeń biurowa dla rodziców z możliwością opieki nad dzieckiem, jedyny jak do tej pory coworking dla rodziców w mieście, profesjonalne opiekunki, kącik kuchenny.
pl. św. Macieja 5, II piętro
http://www.facebook.com/co.mamy.coworking, co-mamy.pl

 

wroclaw.pl