Jubileuszowy "Piękny Wrocław"

25.03.15 | 15:03

Każdy może wybrać najładniejszy budynek we Wrocławiu. Organizatorem konkursu "Piękny Wrocław" są prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca.

Konkurs "Piękny Wrocław" organizowany jest od 1990 r. W tym roku przypada jubileuszowa XXV edycja.

- Konkurs "Piękny Wrocław" jest próbą pokazania wartościowej, nowej architektury wrocławskiej. Zwracamy uwaga na to co w tak dużym europejskim mieście jest dobre. Poprzez rywalizację między projektantami i inwestorami podnosi się jakość budowania. Miasto tego potrzebuje - mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia

Głównym kryterium wyboru obiektów w konkursie "Piękny Wrocław" są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Zasadą jest, że wybiera się najlepsze obiekty spośród tych, których budowa zakończyła się w okresie poprzedzającym kolejną edycję konkursu. Nagradzane są m.in. budynki mieszkalne, wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej oraz przemysłowe. Specjalna nagroda przyznawana jest modernizacji obiektu historycznego.

Warto być laureatem konkursu "Piękny Wrocław"

- Udało mi się już "przyłapać" deweloperów,  którzy w materiałach reklamowych chwalą się naszą Grand Prix. Podobnie w biurach architektonicznych, projektanci dumnie eksponują szklaną Kolumnę autorstwa Tomasza Urbanowicza. Oprócz tego każdy budynek z pierwszą nagrodą otrzymuje szklaną tabliczkę z zaleceniem, by ją umieścić na budynku - nie wszyscy to robią, bo jest zbyt cenna - dodaje Piotr Fokczyński.

O tym, co zostanie nagrodzone, decyduje wybierana co dwa lata kapituła, w skład której wchodzą: architekt miasta oraz osoby rekomendowane przez prezydenta miasta, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów.

Obiekt do konkursu "Piękny Wrocław" może zgłosić każdy mieszkaniec, wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia, w której podaje się m.in. rodzaj obiektu, adres oraz krótkie uzasadnienie wyboru.

Zgłoszenie przyjmowane są do końca marca. Laureatów poznamy 19 czerwca podczas Święta Wrocławia.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach:

  • budynek lub obiekt użyteczności publicznej
  • budynek mieszkalny, wielorodzinny
  • budynek mieszkalny, jednorodzinny
  • budynek produkcyjny, przemysłowy
  • obiekt inżynierski
  • Nagroda specjalna dla modernizacji obiektu historycznego.

Nagrody mają charakter honorowy. Przyznawane są w formie statuetki, tabliczek znamionowych oraz dyplomów.

Zgłoszenia obiektu

może dokonać każdy, wypełniając kartę zgłoszenia i dostarczając ją osobiście (w godzinach od 9.00-16.00) lub pocztą do Towarzystwa Miłośników Wrocławia, ul. Odrzańska 39/40, 50-114 Wrocław. Istnieje również możliwość przesłania karty zgłoszenia na adres skrzynki elektronicznej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. wpisując w temacie: Piękny Wrocław.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30.03.2015 r.

Do pobrania:

Regulamin konkursu - tutaj.

Karty zgłoszenia - tutaj.

Karty zgłoszenia można również pobrać w siedzibie:

  • Towarzystwa Miłośników Wrocławia
  • Urzędu Miejskiego Wrocławia - Centrum Obsługi Mieszkańca pl. Nowy Targ 1- 8, pok. 10 i 11.

 

wroclaw.pl