Nowa strategia Wrocławia

26.03.15 | 12:09

Do 2016 roku powstanie nowa "Strategia Wrocławia", czyli dokument, który określa długofalowe kierunki rozwoju miasta. Poprzednią opracowano w 2006 roku. W pracach nad obecną będą brać udział mieszkańcy.

- Zakończyliśmy właśnie spotkania i konsultacje z ekspertami. Mamy już ogólny szkic. Będziemy szczegółowo opracowywać m.in. zagadnienia związane z sytuacją demograficzną, środowiskiem, infrastrukturą czy bazą ekonomiczną. Naszym głównym celem jest rozwój partycypacji i współtworzenie strategii w oparciu o opinie mieszkańców. Pierwsze spotkanie na temat demografii odbędzie się w kwietniu. Szczegółowy harmonogram podamy w przyszłym tygodniu - mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Metrobus i The World Games

Podczas konsultacji z mieszkańcami będą też poruszane tematy, które są już realizowane, czyli organizacja igrzysk The World Games w 2017 roku, oraz projekt metrobusu, który ma poprawić komunikację na osiedlu Nowy Dwór.

- Po pozytywnych doświadczeniach zdobytych podczas realizacji projektów w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego dostrzegamy, że w mieście tworzy się już społeczeństwo obywatelskie. To proces długotrwały, ale trzeba go rozwijać. Chcemy poinformować mieszkańców o tym, na jakim etapie jest organizacja TWG 2017, a także jakie są koszty tego przedsięwzięcia. W przypadku metrobusu wyjaśnimy dokładnie, na czym polega ten projekt, jakie są za i przeciw. To da mieszkańcom kompletną wiedzę - wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przed wakacjami ma też powstać baza umów zawieranych przez Urząd Miejski. Każdy dzięki niej będzie miał wgląd do umów zawieranych przez miasto. Tworzenie strategii Wrocławia potrwa do 2016 roku. Oprócz spotkań swoje pomysły będzie można zgłaszać za pośrednictwem www.wroclaw.pl, a także mediów społecznościowych. Przed wakacjami ma zostać również zaprezentowany harmonogram wdrożenia systemu jawności umów Urzędu Miejskiego.

Ważna jest zieleń

Podczas briefingu władze miasta podkreślały również, jak bardzo w rozwoju miasta ważna jest zieleń. 18 kwietnia w parku Tysiąclecia odbędzie się kolejna akcja sadzenia drzew.

- Każdy mieszkaniec jest mile widziany. Planujemy posadzić 400 drzew. Park Tysiąclecia jest wyjątkowy, bo ma charakter leśny. Jesienią sadziliśmy 100 dębów. Mimo złej pogody przyszły tłumy. Teraz mam nadzieję, że aura dopisze. To impreza dla całych rodzin, będzie można się też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o drzewach. Serdecznie zapraszam - zachęca Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

W parku Tysiąclecia powstaje aleja The World Games i ESK 2016. Pierwsze drzewa posadzono w listopadzie 2013 roku. Do 2017 w okolicach ul. Rogowskiej powstaną ławki i ścieżki spacerowe, dzięki czemu mieszkańcy Nowego Dworu i Żernik zyskają zieleniec z prawdziwego zdarzenia. Dzięki kładce przez rzekę Ślęzę ma on być połączony także ze Złotnikami i drugą częścią parku Tysiąclecia.
Do 2018 roku w mieście przybędzie 310 tysięcy drzew (z czego 30 tys. w przestrzeni zurbanizowanej) i 280 tys. w lasach, np. Pilczyckim, Rakowieckim. Gmina przeznaczy na to około 20 milionów złotych.

 

wroclaw.pl