ESK 2016 - Nagroda im. Meliny Mercouri prawie pewna

27.03.15 | 07:26

ESK 2016 może otrzymać nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 miliona euro do wydania na inicjatywy kulturalne. Wrocławscy delegaci na czele z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, szefem ESK 2016 Krzysztofem Majem i senatorem Jarosławem Obremskim doskonale przygotowali się do spotkania z członkami specjalnego panelu Komisji Europejskiej w Brukseli.  

Nagroda im. Meliny Mercouri w kwietniu

Spotkanie miało miejsce we wtorek, a wrocławskiego sprawozdania słuchało siedmioro członków specjalnego panelu selekcyjnego, których zadaniem było sprawdzić, jak Wrocław radzi sobie z przygotowaniami do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. - To procedura, którą muszą przejść wszystkie Europejskie Stolice Kultury - zwraca uwagę Krzysztof Maj, dyrektor ESK 2016 podkreślając, że od momentu nominacji i zwycięstwa w konkursie, które miało miejsce w 2011 roku Wrocław był poddawany stałej kontroli i monitoringowi przez specjalną grupę panelistów Komisji Europejskiej. - Wizytowali Wrocław, prosili o raporty i spotkania - wyjaśnia Krzysztof Maj. Łącznie spotkań było jedenaście, wtorkowe okazało się ostatnim. Teraz członkowie panelu (m.in. Ulrich Fuchs, były szef ESK w Marsylii) podejmą ostateczną decyzję, czy Wrocław otrzyma nagrodę im. Meliny Mercouri. Zostanie ogłoszona w połowie kwietnia.

Świetna prezentacja Wrocławia

Krzysztof Maj jest optymistą i wierzy, że wyróżnienie premiowane kwotą 1,5 miliona euro do Wrocławia jednak trafi. Zwłaszcza że półgodzinna prezentacja i trwające półtora godziny pytania ekspertów rozwiały wszelkie wątpliwości. - Pokazaliśmy, jak wyglądają instytucje, finanse, współpraca z miastem, regionem, innymi miastami ESK oraz główne wątki programowe i udowodniliśmy, że coraz więcej mieszkańców włącza się w ESK 2016 - wylicza Krzysztof Maj. Aprobatę zyskał pomysł, by niektóre z projektów ESK przetrwały dłużej. Prezydent Rafał Dutkiewicz obiecał, że stanie się tak m.in. z systemem mikrograntów i Biurem Festiwalowym Impart. - To się bardzo spodobało, a Ulrich Fuchs zapewnił, że zespół ESK 2016 wzorowo odrobił lekcję - nie kryje zadowolenia Krzysztof Maj zaznaczając, że paneliści chcą przyjechać w czerwcu na ogłoszenie programu ESK 2016.

Prezentacja przed komisją panelistów została wysoko oceniona

Na co wydana zostanie niebagatelna kwota 1,5 miliona euro, zakładając, że Wrocław dostanie nagrodę Meliny Mercouri? - Zobaczymy, jaki będzie kurs euro i wtedy zdecydujemy, na co przeznaczyć środki - mówi Krzysztof Maj.

 

wroclaw.pl