Niedziela Palmowa

29.03.15 | 12:44

Na tydzień przed Wielkanocą obchodzona jest tzw. Niedziela Palmowa (w tym roku przypada 29 marca), w tradycji chrześcijaństwa na wschodzie znana jako Wjazd Pański do Jerozolimy.

Niedziela Palmowa swoją nazwę zawdzięcza ewangelicznemu opisowi uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go wówczas m.in. gałązkami z palm, którymi ścielili drogę.

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym ze względu na powiązanie z Wielkanocą. Tradycja świętowania tego dnia znana jest już w IV wieku a wraz z przybyciem chrześcijaństwa do Polski została przyjęta także u nas. Uroczystość ta ma kilka nazw: "palmowa", "kwietna", "wierzbna" a liturgia nazywa ten dzień "Niedzielą Męki Pańskiej". Opis męki Jezusa - pasja - odczytywany jest w czasie mszy świętych, zwykle dodatkowo z podziałem na role.

Przed mszą święcone są tzw. "palemki" albo po prostu "palmy", którymi są zazwyczaj gałązki wierzby z pąkami, jako symbol rodzącego się po zimie życia. Palemki w niektórych regionach Polski są zrobione z suszonych i żywych kwiatów, są bogato zdobione i osiągają nawet kilkadziesiąt metrów długości. Poza Polską zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.

Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Od 1986 r. obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Młodzieży. Papież Franciszek w orędziu skierowanym do młodzieży  powiedział, że obecny XXX Światowy Dzień Młodzieży to ostatni etap przygotowań do najbliższego spotkania młodzieży w Krakowie w 2016 r.

 

wroclaw.pl